Szpitalne inwestycje chcą dogonić baby boom Wzrostowi liczby narodzin towarzyszy inwestycyjny boom w szpitalach położniczych

Z danych GUS wynika, że w 2008 r. zarejestrowano o ponad 26 tys. urodzeń żywych więcej niż w 2007 r. W I półroczu 2009 r. liczba porodów była o prawie 14 tys. wyższa w stosunku do tej z I półrocza 2008 r. Tendencja ta utrzyma się przez kilka kolejnych lat. Powód: kobiety urodzone w latach ostatniego wyżu demograficznego - roczniki 1979-1983, a także 1984-1988 - znajdują się obecnie w wieku najwyższej płodności.

Do tego dochodzi odwrót od indywidualizmu i „wyścigu szczurów”, na rzecz rodziny. Najlepiej z dwójką, trójką dzieci. Cieszą się ekonomiści i socjologowie. Dyrektorzy oddziałów i szpitali położniczych zachodzą w głowę, jak poradzić sobie tłokiem na porodówkach. Na szczęście, wraz ze wzrostem liczby porodów przybywa też położniczych inwestycji.

Kiedy trzeba, dostawiamy łóżka
Baby boom dał się we znaki m.in. Warszawie. W 2009 r. w stolicy urodziło się ponad 500 dzieci więcej niż w poprzednim roku. W tym przypadku, oprócz tendencji demograficznych i zmiany stylu życia, trzeba jeszcze uwzględnić fakt, że wiele kobiet przyjeżdża tu tylko rodzić, gdyż... takie miejsce urodzenia lepiej wygląda w dokumentach. Z badań wynika, że ok. 45 proc. wszystkich rodzących w stolicy pochodzi spoza Warszawy.

Wzrostowi liczby narodzin towarzyszy inwestycyjny boom w szpitalach położniczych. Miejsc dla rodzących przybędzie już w połowie 2010 r. Trwa rozbudowa szpitali św. Zofii, im. Świętej Rodziny oraz Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Inflancka”.

W marcu 2010 r. zakończy się budowa pawilonu szpitala przy Inflanckiej, wraz z nowoczesnym blokiem porodowym. – Pierwsze pacjentki powinny tam rodzić już w kwietniu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Janusz Siemaszko, dyrektor lecznicy.

W prowadzonym przez niego szpitalu liczba porodów w ciągu dwóch ostatnich lat zwiększyła się z 2,5 tys. do ponad 4 tys.

– Głównym powodem jest wprowadzenie przez szpital bezpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego. Poza tym stosujemy zasadę, że nie odsyłamy żadnej rodzącej. Jeśli brakuje miejsc, dostawiamy łóżka, ale nikomu nie odmawiamy. Stąd taki wzrost ilości porodów, ale podobne wyniki mają Szpital św. Zofii i Szpital im. Świętej Rodziny – zapewnia dr Siemaszko.

W 2009 r. na inwestycje budowlane w szpitalu „Inflancka” wydano 33 mln zł, w przyszłym planuje się przeznaczyć 27 mln zł.

Miliony na wyższy standard
W Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie w 2011 r. ruszyć ma Centrum Zdrowia Rodziny z 60 miejscami. Na inwestycję przeznaczono 38 mln zł. W przyszłym roku ma być oddany nowy budynek należący do Szpitala św. Zofii. Znajdzie się w nim 45 nowych łóżek, a placówka będzie mogła podwoić liczbę przyjęć rodzących pacjentek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH