Szpitale wstrzymują wykonywanie znieczuleń przy porodzie

Część szpitali zrezygnowała z wykonywania znieczulenia przy porodzie na życzenie kobiet, po tym jak resort zdrowia uznał, że pobieranie za to opłat jest niezgodne z przepisami - informuje Gazeta Prawna.

Decyzję o wstrzymaniu wykonywania znieczulenia na życzenie pacjentek podjęła między innymi dyrekcja SPZOZ Szpitala w Opolu. Dyrektor Wojciech Guzikowski tłumaczy, że czeka na precyzyjne wyjaśnienie z resortu zdrowia, jaką podstawą prawną kierował się w wydaniu decyzji o tym, że pobieranie opłat za tę usługę jest niezgodne z prawem.

Resort zdrowia tłumaczy, że pod uwagę brał przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z nią wszystkie kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, mają prawo do korzystania ze świadczeń opłacanych przez NFZ na zasadach określonych w tej ustawie. Ponadto (art. 31d) poród zakwalifikowany jest do świadczeń gwarantowanych, co oznacza, że świadczenia zdrowotne związane z porodem również są bezpłatne. O konieczności wykonania znieczulenia decyduje lekarz.

Dyrektorzy szpitali wyjaśniają jednak, że takie opłaty były, a w części szpitali nadal są pobierane, bo NFZ do wyceny procedury, jaką jest poród, nie wlicza kosztów znieczulenia.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH