Szpitale pediatryczne: wzrost hospitalizacji, lepsze warunki dla opiekunów

Tak m.in.wnioski wynikają z analizy zmian strukturalnych w specjalistycznych szpitalach pediatrycznych w latach 2005-2011.

Badano poprawę bezpieczeństwa opieki i praw pacjenta oraz analizę realizowanych inwestycji, źródeł ich finansowania oraz prognozowanych potrzeb i planowanych zmian do roku 2016.

Analiza przygotowana przez dr Krystynę Piskorz-Ogórek, dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, została oparta na ankietach wysłanych w I kwartale 2012 r. do 22 szpitali pediatrycznych, a na które odpowiedziało 17 lecznic, w tym 11 szpitali wojewódzkich, 5 szpitali uniwersyteckich oraz jeden instytut.

- W szpitalach jest hospitalizownych coraz więcej dzieci i coraz więcej przebywających całodobowo opiekunów - zwraca uwagę konsultant.

Z ankiet wynika, że w latach 2005-2011 nastąpił wzrost liczby hospitalizowanych pacjentów w zdecydowanej większości szpitali pediatrycznych od 4,5 proc. do 58 proc. włącznie. Dodatkowo w każdym ze szpitali przebywają całodobowo opiekunowie. Odsetek dzieci hospitalizowanych wraz z pobytem opiekuna stanowi od 40 proc. do 85 proc.

Najczęściej pobyt opiekuna odbywa się na sali wraz z dzieckiem, niektóre szpitale mają do dyspozycji opiekunów pokoje hotelowe. Zdecydowana większość rodziców preferuje jednak pobyt wprost przy dziecku, a nie w pokoju hotelowym. Sytuacja ta determinuje potrzeby dostosowania infrastruktury szpitali nie tylko w zakresie poprawy jakości, dostępności i bezpieczeństwa opieki nad pacjentem, ale i w zakresie warunków przebywania opiekunów.

Z analizy wynika, że wśród 17 badanych szpitali pokoje hotelowe dla rodziców posiadają 4 szpitale, sale dla dziecka z opiekunem posiada 7 szpitali, wydzielone strefy dla rodziców (ale nie we wszystkich oddziałach) tj. pokoje dzienne, kuchenki, pokoje odpoczynkowe posiada 10 szpitali.

Wszystkie szpitale zapewniają możliwość pobytu opiekuna na rozkładanych łóżko-fotelach na salach z dzieckiem (z zapewnionym minimum: prysznice, lodówki itp.). Dostęp do telefonu  dla  pacjentów mają wszystkie szpitale, zaś pełny dostęp do internetu dla pacjentów i opiekunów posiada 13 szpitali, w ograniczonym zakresie 1 szpital, zaś 3 szpitale nie posiadają takiej dostępności.

W specjalistycznych szpitalach dziecięcych na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się potrzeby strukturalne: wzrosła liczba leczonych pacjentów i z większością pacjentów przebywają opiekunowie. Te uwarunkowania determinują potrzeby dostosowania bazy i struktury oddziałów pediatrycznych oraz kosztów funkcjonowania.

Jednocześnie w ciągu ostatnich 6 lat we wszystkich specjalistycznych szpitalach pediatrycznych nastąpiły znaczące zmiany strukturalne wpływające na poprawę warunków pobytu opiekunów oraz wpływające na bezpieczeństwo pacjentów.

W trakcie budowy lub rozbudowy jest lub było 6 szpitali pediatrycznych, w których zakończono prace w 2012 r. lub zaplanowano zakończenie prac w latach 2013-2016. Dwa szpitale posiadają plan rozbudowy i budowy nowego obiektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH