Wzrasta liczba urodzeń. Sprzęt na oddziałach położniczych jest wyeksploatowany, a ministerialne rozporządzenia nakazują, by w szpitalach było lepiej, nowocześniej... Stąd zapewnienie właściwego poziomu opieki nad noworodkami i wcześniakami stało się kluczowym zadaniem placówek wyspecjalizowanych w leczeniu najmłodszych pacjentów.

Wśród placówek, które w ostatnim czasie podjęły intensywne działania zmierzające do zwiększenia dostępności i poprawy jakości leczenia noworodków i wcześniaków jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Działania te były tym bardziej pilne, gdyż od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim ruszył Wydział Lekarski, a oddział niemowlęcy, patologii i wad wrodzonych noworodka WSSD przekształcony został w oddział kliniczny.

Jedyny w regionie

– Szpital Dziecięcy w Olsztynie to jedyny specjalistyczny ośrodek pediatryczny w województwie warmińsko-mazurskim. Już sam ten fakt świadczy o jego znaczeniu dla mieszkańców regionu. Szpital ma świetnych specjalistów, dobrą opiekę i wspaniałą atmosferę, co jest równie ważne z punktu widzenia najmłodszych pacjentów i ich rodziców – podkreśla Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

– Z drugiej strony stale notujemy wzrost hospitalizacji dzieci i liczby udzielanych porad specjalistycznych. Dlatego przy projektowaniu regionalnej służby zdrowia i jej rozwoju szpital dziecięcy jest dla nas bardzo ważnym ogniwem - dodaje marszałek.

– Po wyraźnym "dołku" demograficznym, który przypadł w Polsce w latach 1999-2005, w ostatnim czasie obserwujemy na Warmii i Mazurach wzrost liczby urodzeń - podkreśla dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Oddział obłożony

Jeszcze kilka lat temu szpitale redukowały łóżka pediatryczne przeznaczone do leczenia noworodków i niemowląt. W WSSD zredukowano ok. 50 łóżek. To między innymi dlatego dziś ten szpital stoi przed problemem nadmiernego obłożenia. W porównaniu z rokiem 2000, kliniczny oddział patologii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt przyjął w 2007 r. o jedną trzecią pacjentów więcej – łącznie prawie tysiąc dzieci.

Wzrasta też liczba wcześniaków, wynikająca z rosnącej liczby urodzeń. Obłożenie oddziału sięga 95 proc., co stwarza nie tylko kłopot w zapewnieniu odpowiedniego standardu leczenia, ale też zwiększa ryzyko epidemiologiczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH