Szpital w Ameryce: zachęcą dzieci do aktywności w terenie Szpital w Ameryce jest największym w Polsce szpitalem rehabilitacyjnym dla dzieci. Fot. archiwum

Wokół szpitala rehabilitacyjnego dla dzieci w Ameryce k. Olsztynka otwarto leśne ścieżki przyrodnicze o długości blisko 10 km. Nowe trasy mają zachęcić małych pacjentów do terenoterapii, czyli aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni.

Jak poinformował we wtorek (7 czerwca) PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce dr Roman Lewandowski, leśne ścieżki przyrodnicze przygotowało i udostępniło Nadleśnictwo Jagiełek. Będą z nich korzystać głównie mali pacjenci wychodzący w ramach leczenia rehabilitacyjnego na spacery.

Zdaniem dyrektora, trasy mają zapewnić dzieciom nie tylko wypoczynek i edukację przyrodniczą, ale przede wszystkim służą wspomaganiu leczenia przez terenoterapię. To metoda rehabilitacji polegająca na połączeniu ćwiczeń fizycznych z oddechowymi, wykorzystująca walory klimatyczne i krajobrazowe.

- Nasz szpital jest położony na terenach o unikalnym mikroklimacie, korzystnie wpływającym na drogi oddechowe. Szkoda byłoby z tego nie skorzystać - wyjaśnił.

Mali pacjenci mogą korzystać z trzech tras o łącznej długości 9,5 km, wyposażonych w ławeczki, wiaty i tablice informujące o występujących w okolicy gatunkach roślin i zwierząt. Trasy są dostosowane do potrzeb osób o różnej sprawności fizycznej. Dwie krótsze, których przejście zajmuje po ok. 40 min., prowadzą do punktów obserwacyjnych nad jeziorem Pasłęk i rzeką Pasłęką. Wzdłuż najdłuższej, mierzącej 5,6 km i prowadzącej głównie przez las, ustawiono tablice z ćwiczeniami jogi.

Nowe ścieżki przyrodnicze są uzupełnieniem infrastruktury leczniczej i rehabilitacyjnej, którą zbudowano przed dwoma laty w ramach projektu rozwoju funkcji uzdrowiskowej szpitala w Ameryce. Przy placówce powstały wówczas m.in. ścieżki zdrowia i trasy spacerowe, a także parki kinezyterapeutyczne pełniące funkcję ogródków integracji sensorycznej dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

Szpital w Ameryce jest największym w Polsce szpitalem rehabilitacyjnym dla dzieci. Dysponuje ponad 200 łóżkami i 65 miejscami rehabilitacji dziennej, tzw. jednodniową chirurgią ortopedyczną oraz czterema poradniami specjalistycznymi: rehabilitacyjną, logopedyczną, alergologiczną i chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Placówka specjalizuje się w kompleksowej rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz leczeniu chorób alergicznych w ramach kontaktu z NFZ. Świadczy te usługi także dla dorosłych, ale odpłatnie.

Rehabilitacja obejmuje schorzenia narządu ruchu, w tym wady postawy, stany po przebytych urazach kończyn i kręgosłupa, schorzenia neurologiczne - m.in mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny oponowo-rdzeniowe i miopatie. Pacjenci hospitalizowani w tej placówce mają do dyspozycji różne formy terapii - m. in. kinezyterapię, fizykoterapię, hydroterapię czy masaż leczniczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH