Szpital przekazuje wiedzę i pomaga pacjentom radzić sobie po wypisie FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od kilku miesięcy działa Szkoła Radzenia Sobie. Jej inicjatorom zależało, żeby przygotować pacjentów i ich bliskich do dalszego funkcjonowania po zakończonej hospitalizacji, co jest problemem szczególnie w przypadku chorych obłożnie lub niesamodzielnych.

- Bywa, że brak wiedzy oraz perspektyw pomocy instytucjonalnej powoduje strach przed wyjściem ze szpitala do domu - mówi Dorota Milecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu i pomysłodawczyni Szkoły.

Jak wyjaśnia Dorota Milecka, formuła Szkoły Radzenia Sobie pojawiła się z potrzeby wypełnienia luki w wiedzy pacjentów i ich bliskich, którzy po zakończonej hospitalizacji muszą odnaleźć się w nowej sytuacji zdrowotnej i społecznej, często z wieloma ograniczeniami związanymi z brakiem samodzielności w codziennych czynnościach życiowych.

Odpowiedź na zapotrzebowanie pacjentów
- Szkoła jest odpowiedzią na zapotrzebowanie pacjentów i ich bliskich. Jest ofertą dla osób, które chcą nauczyć się, jak poradzić sobie z problemami dysfunkcji własnego ciała, w jaki sposób skorzystać z opieki lekarza i pielęgniarki POZ, dowiedzieć się, jakie instytucje służą pomocą po zakończonej hospitalizacji czy też jak zorganizować środowisko domowe przyjazne dla osoby, która ma np. problemy z poruszaniem się - wylicza Dorota Milecka.

Dodaje, że istotę funkcjonowania Szkoły odzwierciedla jej nazwa: - Jeśli jest pacjent czy bliska mu osoba, nie wie jak poradzić sobie z problemami dnia codziennego, zapraszamy ją do ''Szkoły Radzenia Sobie''.

Szkoła działa już dziewiąty miesiąc, z zajęć skorzystało dotychczas ok. 280 osób. - Potencjał Szkoły i osób ją prowadzących jest o wiele większy, ale gotowość do nauki nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym wśród pacjentów i ich bliskich - przyznaje zastępca dyrektora USK we Wrocławiu.

- Często pierwszy krok w pozyskaniu uczestników należy do personelu pielęgniarskiego. Chodzi o rozpoznanie problemów pielęgnacyjnych pacjentów w tym deficytu w samoopiece i zmotywowanie pacjentów i ich bliskich do skorzystania z zajęć w Szkole - zachęca Milecka.

Życie po hospitalizacji
Szkoła służy pacjentom i ich bliskim informacjami w zakresie przygotowania do dalszego funkcjonowania po zakończonej hospitalizacji - szczególnie osobom obłożnie chorym lub niesamodzielnym. Wielokrotność uczestnictwa w szkoleniach, a także czas podjęcia nauki przed, w trakcie, czy też po zakończeniu hospitalizacji, zależy jedynie od uczestnika zajęć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH