Szkolenia dla ortopedów dotyczące ergonomii w małoinwazyjnych zabiegach FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jak odpowiednio ustawić wysokość stołu operacyjnego, by jak najmniej się schylać? Gdzie najlepiej ustawić monitor, by nie przekrzywiać głowy? M.in. te kwestie omawiane są w ogólnodostępnym szkoleniu online, skierowanym głównie do ortopedów wykonujących zabiegi małoinwazyjne.

Bezpłatny kurs - dostępny m.in. w języku polskim - jest efektem trzyletniego międzynarodowego projektu, sfinansowanego w całości ze środków unijnych. Polskim reprezentantem jest Politechnika Śląska w Gliwicach.

Jak tłumaczyła PAP dr inż. Joanna Bartnicka z Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, celem zakończonego niedawno przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na potrzebę doszkolenia - głównie chirurgów ortopedów oraz pielęgniarek operacyjnych - w zakresie kształtowania ergonomicznych, czyli odpowiednich warunków pracy.

- Dla lekarzy to pacjent jest na pierwszym miejscu, dlatego niewielu z nich zajmuje się problemem dotykającym ich samych, np. obciążeniem układu narządu ruchu podczas wykonywania zabiegów - powiedziała Bartnicka.

Dodała, że operujący lekarze często wykonują zabieg przez godzinę, dwie, czasem więcej. - W tym czasie, zwłaszcza w przypadku zabiegów małoinwazyjnych, muszą oni przyjmować pozycję statyczną, nie ruszają się, a to bardzo obciąża układ narządu ruchu. Później odbija to się na bólach pleców, ramion, nóg - mówiła.

W ocenie Bartnickiej problemów związanych z ergonomią, warunkami pracy, jest sporo. - Dlatego chcemy uczyć chirurgów ortopedów, w jaki sposób dobierać sobie narzędzia, w jaki sposób kształtować przestrzeń pracy, jak dobierać odpowiednią wysokość stołu operacyjnego, żeby jak najmniej się pochylać nad pacjentem, gdzie ustawiać monitory w przypadku zabiegów małoinwazyjnych, bo nie przekrzywiać głowy itd. - wskazała Bartnicka.

Wszystkie te wymienione kwestie poruszone są w internetowym kursie, opracowanym przez grupę naukowców z kilku krajów. Zawiera on tekst, materiały multimedialne, grafiki, zdjęcia. Oprócz kursu dostępny jest też darmowy e-book.

Materiały do kursu zostały przygotowane na podstawie badań przeprowadzonych przez naukowców z pomocą samych lekarzy.

- Podczas tych badań posługiwaliśmy się nowoczesnymi technologiami np. technologią przechwytywania ruchu - chirurg miał zakładane czujniki na skórę rąk i pleców mierzące w sposób ciągły kąty w stawach. Dzięki takim pomiarom otrzymaliśmy obszerną bazę danych zawierającą m.in. wartości kątów w nadgarstku podczas operowania narzędziami chirurgicznymi. Na podstawie analiz statystycznych byliśmy w stanie zidentyfikować krytyczne pozycje rąk stanowiące główny czynnik ryzyka obciążenia posturalnego w tej części ciała - tłumaczyła Bartnicka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH