Szef MPiPS: geriatria powinna stać się specjalizacją priorytetową

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rząd przyjmie założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. Jednym z jej priorytetów jest rozwój usług medycznych dla osób starszych - powiedział w poniedziałek (16 grudnia) szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu pracy uczestniczył w zorganizowanej w Sejmie II Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW).

Jak powiedział Kosiniak-Kamysz projekt założeń wieloletniej polityki senioralnej państwa w ubiegły czwartek przyjął Komitet Stały Rady Ministrów. - Jest ogromna szansa, granicząca z pewnością, że te propozycje staną na posiedzeniu rządu jeszcze w tym roku - dodał.

Minister podkreślił, że w założeniach znajdują się m.in. zapisy dotyczące opieki zdrowotnej i jej dostosowania do potrzeb osób starszych.

- Chodzi o profil łóżek geriatrycznych na różnych oddziałach, bo takie podejście może dać dużo lepszy i szybszy efekt niż tworzenie odrębnych oddziałów geriatrycznych - powiedział.

Dodał, że geriatria powinna stać się specjalizacją priorytetową. - Musimy zachęcić młodych lekarzy, młode pielęgniarki, żeby wybierali tę specjalizację.

W jego ocenie rozwój systemu opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi daje szansę na powstanie nowych miejsc pracy. Pojawić powinny się też firmy z ofertą dla osób starszych, bo są to klienci coraz bardziej świadomi i coraz bardziej mobilni, szukający takiej oferty nie tylko w Polsce.

Wśród priorytetów polityki senioralnej zapisano też m.in. wspieranie rozwoju systemowych rozwiązań dla organizacji różnych form uczenia się osób starszych, w tym ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH