Szczurek-Żelazko: oczekujemy lepszej dostępności świadczeń rehabilitacyjnych Wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko; FOT. PTWP

Oczekujemy, że na skutek zmian w systemie ochrony zdrowia - m.in. wprowadzenia sieci szpitali - dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych poprawi się - podkreśliła w poniedziałek, 20 listopada, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister zdrowia wzięła udział w spotkaniu w Sejmie pt. "Polska Szkoła Kompleksowej Rehabilitacji. Analiza prawno-porównawcza instytucjonalnych rozwiązań".

- Szpitale, które znajdują się w sieci szpitali mają obowiązek zapewnić kontynuację leczenia rehabilitacyjnego w zależności od potrzeb: albo w zakresie leczenia stacjonarnego, czy oddziale dziennym, czy innych formach finansowanych ze środków publicznych - podkreśliła Szczurek-Żelazko. Dodała, że efekty zmian w systemie ochrony zdrowia będzie można zaobserwować w perspektywie kilku miesięcy.

Jak mówiła, ministerstwo oczekuje, iż w niedługim czasie dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych ulegnie poprawie. - Szczególnie w przypadkach, kiedy pacjent rzeczywiście wymaga, w bardzo krótkim okresie, tej rehabilitacji - dodała.

Informowała, że obecnie trwają prace w Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji, mające na celu analizę procedur rehabilitacyjnych. - Efektem końcowym tych analiz będzie przygotowanie konkretnej wyceny procedur medycznych - oświadczyła Szczurek-Żelazko. - Wartość wycen będzie miała wpływ na dostępność, liczbę podmiotów, które pojawią się na rynku, które będą realizować tego typu świadczenia. Te prace są daleko zaawansowane - zapewniła.

Z kolei p.o. prezesa PFRON Dorota Habich podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnościami w rehabilitacji dostrzegają "duże rozproszenie instytucjonalne". - Mówią też o braku koordynacji w systemie, braku informacji, jak się w tym systemie poruszać - mówiła. Dodała, że niepełnosprawni także zwracają uwagę, że zbyt późno dostają się na rehabilitację medyczną.

Zaznaczyła, że PFRON i ZUS przygotowały pilotażowy program ws. kompleksowej rehabilitacji. - W ramach środków europejskich przystąpiliśmy do realizacji programu, opracowania i wdrożenia ośrodków kompleksowej rehabilitacji, gdzie osoby skierowane przez lekarzy, na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji, będą mogły jednocześnie korzystać z rehabilitacji medycznej, społecznej, psychologicznej. Ale też na wczesnym etapie również z rehabilitacji zawodowej, gdzie będą dostępne środki do diagnozy zdolności dalszego wykonywania wyuczonego zawodu, potrzeby przekwalifikowania, zdobycia dodatkowych kompetencji - stwierdziła Dorota Habich.

- Przewidziano otwarcie takich ośrodków w czterech regionach Polski. Planujemy, że uczestnikami tej rehabilitacji będzie 600 osób - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH