Szczecin: to był piąty w tym roku przeszczep rodzinny na Pomorzanach Czynność i przeżywalność nerki przeszczepionej od żywego dawcy niezależnie od stopnia pokrewieństwa są lepsze od nerki przeszczepionej od osoby zmarłej. Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

W Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie przeszczepiono pacjentowi nerkę w ramach dawstwa rodzinnego. 37-letni pacjent, który otrzymał nerkę od swojej żony, czuje się dobrze.

Jak informuje szczeciński szpital, mężczyzna na nerki choruje od 7 lat. Nie był jeszcze dializowany, ale postęp choroby spowodował, że pojawiła się potrzeba leczenia nerkozastępczego.

W takich sytuacjach przeszczep organu od żywego dawcy, które uznawane jest za najlepszą metodę leczenia schyłkowej niewydolności nerek, pozwala skrócić czas oczekiwania na przeszczepienie, a przede wszystkim umożliwia przeszczepienie wyprzedzające, czyli przed rozpoczęciem dializ.

Pacjentowi nerkę zdecydowała się oddać jego żona. W przypadku przeszczepów od żywego dawcy najpierw szuka się dawcy spokrewnionego z biorcą. Lekarze wskazują jednak, że powiązanie emocjonalne jest w tego typu zabiegach równie ważne i ma niebagatelny wpływ na powodzenie operacji. Decyzja o przekazaniu nerki mężowi była wspólną decyzją i inicjatywą małżeństwa.

Przeszczep odbył się przez świętami, a pacjent w dobrym stanie wyszedł już do domu. Na standardową kontrolę ma się zgłosić do szpitala za dwa tygodnie. Był to piąta transplantacja nerki od żywego dawcy w tym roku w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach.

Szpital na Pomorzanach przypomina, że pierwszy przeszczep rodzinny w regionie został przeprowadzony w 1992 r., natomiast pierwszego przeszczepienia nerki pobranej metodą laparoskopową od żywego dawcy zespół urologów SPSK 2 PUM dokonał w 2008 roku. W tym ośrodku częściej potencjalnymi dawczyniami są kobiety. Jeżeli chodzi o pokrewieństwo to najczęściej w kolejności są to: rodzice, rodzeństwo, małżonkowie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH