Szczecin: po immunoterapii osy i pszczoły niestraszne Kiedy użądli pszczoła już nie jest tak sielsko.

Pacjenci ze Szczecina i okolic, wrażliwi na jad pszczoły czy osy, będą poddawani zabiegom odczulania w nowej przychodni.

Chorzy mogą zgłaszać się do przychodni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Dotąd pacjenci zakwalifikowani do immunoterapii swoistej, czyli odczulania szczepionką na jad osy i pszczoły, korzystali ze świadczenia oferowanego przez SPSK nr 2 Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Teraz umowę z NFZ na odczulanie przejmie szpital wojewódzki. Z tą różnicą, że pacjenci będą sami musieli pokryć koszty szczepionek.

Odczulanie na jad owadów błonkoskrzydłych może być przeprowadzane w systemie ultraszybkim lub konwencjonalnym. W systemie ultraszybkim pacjent otrzymuje co 30 minut siedem do dziesięciu wzrastających dawek szczepionki antyjadowej, a następnie jest obserwowany przez jedną dobę w oddziale szpitalnym.

U większości chorych, u których występowały łagodne lub umiarkowane objawy anafilaksji (czyli ciężkiej reakcji alergicznej po użądleniu przez owada), odczulanie jest prowadzone przez 3-5 lat.

Polega na regularnym, comiesięcznym podawaniu pacjentowi szczepionek. Zalecany odstęp czasu między dawkami podtrzymującymi jadu wynosi zwykle 4 tygodnie w pierwszym roku, może być wydłużony do 6 tygodni w drugim roku, a następnie do 8 tygodni, jeśli odczulanie trwa powyżej 5 lat.

U osób obciążonych ryzykiem bardzo ciężkiej reakcji na użądlenie (np. osoby w podeszłym wieku, wcześniej przebyte bardzo ciężkie reakcje na użądlenie, mastocytoza, jednoczesne przyjmowanie beta-blokerów) powinno się rozważyć leczenie długotrwałe, a nawet do końca życia.

Na świecie na owady błonkoskrzydłe (osy, pszczoły) uczulonych jest 2 proc. ogółu ludności. W Europie niebezpieczne reakcje alergiczne na jad owadów dotyczą 0,4 – 5 proc. populacji. W Polsce co roku odnotouje się kilka zgonów w następstwie użądlenia. Okres lotu owadów żądlących rozciąga się od kwietnia do października. Osy i pszczoły są bardziej agresywne w dni gorące i parne – stąd anomalie pogodowe sprzyjają użądleniem przez te owady.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH