Specjaliści chcą powołania regionalnych centrów leczenia otyłości oraz finansowania porad dietetyków i psychoterapeutów. Ich postulaty trafią do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ponad tysiąc osób uczestniczyło w Szczecinie w II Zjeździe Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Uczestnicy przyjęli „Deklarację Szczecińską” o skoordynowanych działaniach w walce z jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych – donosi portal 24Kurier.pl.
– Wiele zależy od producentów żywności, transportu publicznego, edukacji, możliwości aktywności fizycznej i innych elementów – mówił prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
– Otyłość jest zaledwie w 25 proc. problemem medycznym, a w 75 proc. cywilizacyjnym – zauważył prof. Jan Tatoń, diabetolog.
W 2006 r. powstała Europejska Karta Walki z Otyłością. Podpisała ją także Polska. Mamy Narodowy Program Zapobiegania Otyłości POL-HEALTH. Opracowano zasady żywienia dzieci i młodzieży, upowszechniono ogólne normy żywieniowe. Ale specjaliści przewidują, że nawet przy olbrzymim wysiłku, zahamowanie epidemii otyłości będzie możliwe za 5 lat, może dopiero za 10.
Czytaj więcej: otyłość | choroby cywilizacyjne | Instytut Żywności i Żywienia | Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie | Mirosław Jarosz | program walki z otyłością | profilaktyka otyłości | Jan Tatoń | PolskieTowarzystwo Badań nad Otyłością | Europejska Karta Walki z Otyłością | Narodowy Program Zapobiegania Otyłości POL-HEALTH
OZZL poprze protest pacjentów przed MZ w Dniu Dziecka
sama przeszłam kurację, brałam OBESAN, stopniowo ograniczałam jedzenie, pomogło, ale tylko dlatego że się leczyłam, a nie próbowałam słuchać tych którzy kazywali mi "wziąć się w garść" - tacy ludzie to porażka systemu