Szczecin: otwarto pierwszy w regionie oddział transplantacji szpiku Fot. archiwum

Pierwszy w Zachodniopomorskiem oddział transplantacji szpiku otwarto we wtorek (4 września) w szpitalu klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dotąd pacjenci z regionu na przeszczep szpiku jeździli do Poznania czy Krakowa.

Przygotowania do otwarcia oddziału trwały około dwóch lat - poinformował we wtorek kierujący Oddziałem Transplantacji Szpiku prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że szczeciński ośrodek likwiduje białą plamę w tym zakresie zarówno w Zachodniopomorskiem, jak i w Lubuskiem.

- Ośrodek ułatwi życie pacjentom, bo do tej pory, by się leczyć, musieli pokonywać duże odległości i właściwie nie byli pod kontrolą poradni transplantacyjnej na miejscu - powiedział Machaliński. Na razie oddział przeprowadza autotransplantacje. Od początku lipca przeszczepu dokonano u dwóch pacjentów. Potem rozpocznie przeszczepy u pacjentów spokrewnionych, a następnie u niespokrewnionych dawcy i biorcy. Prawdopodobnie będą możliwe za dwa lub trzy lata - przewiduje prof. Machaliński.

Szczeciński ośrodek przeszczepiania szpiku jest dwudziestym takim w Polsce.

- Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest poprawa jakości leczenia i zdrowia pacjentów hematoonkologicznych. Bez tego centrum nie byłoby kompleksowej opieki - powiedział Machaliński. Kolejnym celem jest stworzenie wyróżniającego się na tle kraju "wiodącego ośrodka klinicznego i naukowo-badawczego".

Wyposażenie oddziału wraz z Bankiem Komórek Krwiotwórczych w specjalistyczny sprzęt kosztowało 2 mln zł, zostało dotowane z budżetu państwa w 2016 r.

Powstanie Oddziału Transplantacji Szpiku i Banku Komórek Krwiotwórczych ma uzupełnić leczenie pacjentów prowadzone w Klinice Hematologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie. Klinika zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób krwi. Leczeni są m.in. chorzy na ostre i przewlekłe białaczki, chłoniaki nieziarnicze, aplazję szpiku, skazy krwotoczne czy niedokrwistości.

W oddziale jest siedem izolowanych, jednoosobowych sal wyposażonych w filtry HEPA (do dezynfekcji powietrza) i laminarny (niezaburzony) obieg jałowego powietrza. Zespół zamierza wykonywać około stu przeszczepów rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych