Raport zachodnio-pomorskiego konsultanta w dziedzinie ratownictwa medycznego, który wywołał konflikt z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie został zdjęty ze strony internetowej Pomorskiej Akademii Medycznej. Kto ma rację w sporze na temat nieprawidłowości w wykorzystaniu systemowych karetek ma rozstrzygnąć kontrola w WSPR zlecona przez marszałka województwa.

Konsultant - dr hab. Cezary Pakulski zarzucił Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, że zakontraktowane przez NFZ karetki, które powinny pozostawać w gotowości do wykonywnia zadań w systemie, kursują komercyjnie. Zarzuty zawarł w raporcie, który opublikował na stronie internetowej Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM).

Dyrektor pogotowia - Roman Pałka, broniąc się stwierdził w wypowiedzi dla Radia Szczecin, że konsultant zarzuca pogotowiu nadużywanie karetek, a sam ich używa do przewożenia płyt CD.

Dr Pakulski, wyjaśniając sprawę nieszczęsnej płyty powiedział, że była to płyta z nagraniem z badań studenta, który był w stanie krytycznym, miał rozerwaną aortę, a ciągłość naczyń utrzymywały skrzepy. Musiał więc błyskawicznie dostarczyć do kliniki chirurgii naczyniowej elektronicznie zapisane informacje o wyniku badań diagnostycznych, gdzie lekarze mieli ocenić, czy mają odpowiedni tzw. stentgraf, by zainstalować go w aorcie i wzmocnić ją.

- Nie mogłem przewieźć samego pacjenta, bo na pewno nie przeżyłby transportu - mówi Pakulski. - Nie mogłem też sam zawieźć płyty, bo musiałem zostać z chorymi. Widziałem, jak ten chłopak gaśnie i miałem nadzieję, że uda się go uratować. Liczyły się minuty. Niestety, nie zdążyliśmy - tłumaczy Gazecie Wyborczej.

Dyrektor Roman Pałka przyznaje, że nie wiedział, co zawiera płyta. Rzecznik WSPR Elżbieta Sochanowska tłumaczy - jak podaje Gazeta Wyborcza, że "konsultant mimo wszystko nadużył swojej pozycji, wykorzystując karetkę do takich celów". - Mógł wszak wezwać radiowóz - mówi z pełną powagą pani rzecznik.

Raport konsultanta został zdjęty ze strony PAM. W tym tygodniu wojewoda ma ujawnić wyniki kontroli w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, którą przeprowadził wspólnie z marszałkiem i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH