System nie wyręczy nas w dbaniu o swoje zdrowie Prof. Jan Kotarski - I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii UM w Lublinie, były prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Starzenie się społeczeństwa wiąże się m.in. ze zmianą profilu zachorowalności i umieralności. Według prognoz WHO w 2020 roku, to nie schorzenia kardiologiczne, a nowotworowe będą główną przyczyną zgonów na świecie - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Jan Kotarski z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii UM w Lublinie, były prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. - W Polsce nowotworami najczęściej dotykającymi kobiety są rak piersi, rak szyjki macicy, endometrium i jajnika.

Portal rynekzdrowia.pl: – Czy wzrost zachorowalności na nowotwory wśród kobiet wiąże się ze zmianą stylu życia? Coraz więcej kobiet jest czynnych zawodowo. Czy tu leży przyczyna?
Prof. Jan Kotarski: – Jeżeli mówimy o nowotworach, to nasuwają się dwie sprawy. Pierwsza – zachorowalność. Ona jest w pewnym sensie niezależna od kobiety, ani kogokolwiek. Choć styl życia wpływa na nasze zdrowie to, czy zachorujemy z tego powodu, bywa dość trudne do zweryfikowania. Natomiast druga sprawa – umieralność, jest zależna od tego, w jakim stadium choroby nowotworowej pacjentka zgłosi się do lekarza. W Polsce głównym problemem jest to, że zbyt duża liczba kobiet zgłasza się do lekarza w sytuacji, gdy możliwości terapeutyczne są już dość mocno ograniczone.

– Dlaczego tak jest? Nie wiedzą, do kogo się zgłosić? Nie widzą problemu?
– Przyczyn jest bardzo wiele i są bardzo zróżnicowane. Najczęściej jednak kobiety, obciążone obowiązkami rodzinnymi  i zawodowymi, po prostu lekceważą pierwsze objawy choroby. Zgłaszają się dopiero wtedy, kiedy te objawy się nasilają i są nieznośne dla funkcjonowania i życia.

– Polki nie są świadome tego, że o zdrowie trzeba dbać?

– Każde uogólnienie niesie ze sobą pewien błąd. Duża liczba kobiet jest świadoma, dba o swoje zdrowie Obserwuje się, że coraz mniej kobiet pali papierosy, odsetek pań otyłych również spada. Natomiast wydaje mi się, że za mała część społeczeństwa ma tę świadomość, że największy wpływ na zdrowie kobiety ma ona sama – nie lekarz. Najlepiej i najskuteczniej można dbać o swoje zdrowie wtedy, kiedy to zdrowie jest. W momencie, gdy sięgamy już po medycynę naprawczą, wtedy nasze zdrowie nigdy nie będzie takie, jakie powinno być.

– Kłania się profilaktyka. Jak powinna wyglądać, by zasługiwać na miano skutecznej?
– To jest pytanie tak naprawdę o dobry system opieki zdrowotnej, a ten w Polsce nie funkcjonuje prawidłowo. Popatrzmy na Stany Zjednoczone. Wysokość składki ubezpieczenia zdrowotnego zależy tam od tego, czy kobieta bierze regularny udział w badaniach profilaktycznych, czy nie. Jeżeli zachoruje na raka szyjki macicy, to mimo tego, że jest ubezpieczona, a nie robiła badań cytologicznych – ponosi koszty leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH