Osoby z autyzmem potrzebują kameralnej i stałej opieki, tak samo jak osoba upośledzona ruchowo wózka inwalidzkiego. To jeden z wniosków ze środowej (22 kwietnia) debaty, którą zorganizowała parlamentarna grupa ds. autyzmu.

W debacie brała udział dyrektor departamentu pomocy i integracji społecznej w resorcie pracy i polityki społecznej Krystyna Wyrwicka, która powiedziała, że system pomocy społecznej w Polsce adresowany jest do osób o różnych rodzajach niepełnosprawności i różnych potrzebach i nie można kierować go specjalnie do osób z autyzmem.

- Istnieją różne stopnie niepełnosprawności, dlatego trudno w prawie, przynajmniej w dzisiejszym jego kształcie, zapisać, że coś tworzone jest dla którejś z grup niepełnosprawnych. Ramy prawne muszą być szerokie - dodała Wyrwicka.

Francuskimi doświadczeniami na ten temat podzielił się podczas debaty m.in. poseł francuskiego parlamentu Jean-Francois Chossy. Podkreślił, że autyzm jest szczególną kategorią niepełnosprawności, bo dotknięci nim ludzie wymagają stałej opieki i nie można tej choroby traktować na równi z innymi.

We Francji problem autyzmu po raz pierwszy uregulowano prawnie w 1996 r. Na mocy uchwalonej wtedy ustawy autyzm uznano za kategorię niepełnosprawności, a nie chorobę psychiczną, jak było to wcześniej. W 2005 r., dzięki kolejnej ustawie i wsparciu państwa, w każdym francuskim departamencie powstał ośrodek udzielający pomocy osobom z autyzmem.

Od 2005 do 2007 roku,  w ośrodkach tych stworzono 1200 miejsc dla dzieci i 1300 dla dorosłych chorych na autyzm. Program na lata 2008-2010 zakłada utworzenie kolejnych 4100 miejsc.

W Polsce opieka nad osobami z autyzmem regulowana jest przez ustawy o ochronie zdrowia psychicznego i o pomocy społecznej. Michał Broniszewski, prezes Fundacji Synapsis, twierdzi, że obowiązujące prawo zniechęca organizacje pozarządowe do zakładania i prowadzenia małych placówek dla osób z autyzmem, brakuje bowiem podstaw finansowania pobytu dorosłych osób z autyzmem w małych ośrodkach.

Okres, na jaki organizacje mogą zawrzeć umowę z samorządem na prowadzenie takiej placówki, ograniczony jest do 5 lat, a warunki finansowania mogą być zmieniane co roku. To powoduje, że w praktyce żadna organizacja takich placówek nie tworzy.

- Istniejąca ustawa o pomocy społecznej przewiduje, że koszty życia takich osób całkowicie ponosi rodzina. Mamy nadzieję, że powstanie nowa ustawa lub rozporządzenie, które ureguluje sposób finansowania tej opieki – mówi prezes fundacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH