Świętokrzyskie: wnioski po kontroli sanitarnej w szpitalach

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach skontrolowała 11 świętokrzyskich szpitali. Wniosek: lecznice wykonują za mało badań mikrobiologicznych.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, sanepid obserwuje poprawę stanu sanitarnego w szpitalach. Na zmniejszenie prawdopodobieństwa szerzenia się zakażeń szpitalnych wpływa doskonalenia procedur.

Jednak w opinii sanepidu, szpitale – także w woj. świętokrzyskim – wykonują zbyt mało badań mikrobiologicznych, bo rocznie tylko 21 w przeliczeniu na jedno łóżko. Szczególnie dotyczy to lecznic, które nie mają dostępu do laboratorium mikrobiologicznego przez całą dobę.

– Celem kontroli była ocena bieżącego stanu w zakresie zapobiegania i kontroli zakażeń szpitalnych w momencie wejścia w życie nowych przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008r. – wyjaśniał podczas sesji VI Forum Rynku Zdrowia dr Przemysław Biliński, główny inspektor sanitarny.

Jak już informowaliśmy, kontrolą objęto 223 szpitale w całym kraju, w „obszarze specjalności zabiegowej, niezabiegowej oraz lokalnej sterylizatorni”. Spośród kontrolowanych szpitali 182 (81,6 proc.) to publiczne ZOZ-y a 41 (18,4 proc.) – placówki niepubliczne.

Kontrolą objęto wszystkie województwa. 54 proc. kontrolowanych jednostek posiada system zarządzania jakością potwierdzony certyfikatem.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH