Świętokrzyskie: startuje projekt promujący zdrowie psychiczne uczniów Chodzi o to, aby nauczyciele dowiedzieli się, po czym rozpoznać, że dziecko czy nastolatek jest w kryzysie psychicznym Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Warsztaty dla pedagogów o zaburzeniach zdrowia psychicznego wśród uczniów, działania promujące zdrowie psychiczne oraz konkursy dla dzieci i młodzieży poświęcone tej tematyce zakłada projekt "Szkoła pozytywnych myśli". Zrealizuje go Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Przedsięwzięcie - jak wskazała koordynator projektu Marzanna Kostecka-Biskupska - odpowiada na bardzo duże zainteresowanie nauczycieli świętokrzyskich szkół zagadnieniami dbałości o zdrowie psychiczne uczniów.

- Chcemy, żeby nauczyciele orientowali się, po czym rozpoznać, że dziecko czy nastolatek jest w kryzysie psychicznym, ma jakiś kłopot czy trudności, które nie pozwalają mu normalnie funkcjonować - zaznaczyła.

Głównym celem projektu jest wsparcie dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i rodziców w podejmowaniu działań służących zdrowiu psychicznemu. Chodzi o wzbogacenie wiedzy nauczycieli na temat zdrowia psychicznego, wsparcia szkoły i nauczycieli - docelowo uczniów - w zakresie radzenia sobie z zagrożeniami zdrowia psychicznego, o kształtowanie postaw odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych oraz o promowania wartości zdrowia psychicznego.

Projekt skupi się na trzech głównych przyczynach problemów zdrowia psychicznego uczniów: zagrożeniach płynących z internetu, właściwym radzeniu sobie z emocjami oraz umiejętnościach tworzenia pozytywnego obrazu samego siebie, by redukować autoagresywne zachowania. Zagadnienia te będą tematami warsztatów dla pedagogów.

Projekt zainauguruje konferencja zaplanowana na 28 września na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Psycholodzy i psychiatrzy przedstawią na niej tematykę profilaktyki zdrowia psychicznego uczniów. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy poznają także szczegóły realizacji "Szkoły pozytywnych myśli".

Nauczyciele szkół uczestniczących w projekcie wezmą udział w specjalistycznych warsztatach i szkoleniach, a w swoich placówkach będą koordynowali działania związane z promocją zdrowia psychicznego. Przeprowadzą m.in. spotkania informacyjne dla rad pedagogicznych oraz rodziców uczniów, poświęcone tej tematyce oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dla uczniów zaplanowano konkursy - plastyczny i multimedialny - poświęcone promowaniu pozytywnego myślenia.

Uczestnicy przedsięwzięcia w trakcie pracy wykorzystają platformę e-learningową, gdzie znajdą się m.in. materiały z konferencji i szkoleń. - Chcemy, by była to też platforma wymiany doświadczeń uczestników, by pojawiały się tam także ich materiały. Będzie to rodzaj sieci współpracy między nauczycielami - wyjaśniła Kostecka-Biskupska.

Pomysłodawcy projektu planują pod koniec roku szkolnego przedstawić efekty jego realizacji, w tym m.in. najlepsze prace uczniów wyróżnione w szkolnych konkursach.

W projekcie będzie mogło uczestniczyć od 30 do 50 placówek edukacyjnych z województwa  świętokrzyskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych