Świętokrzyskie: pierwszy Publiczny Bank Komórek Macierzystych - otwarty

Pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych otwarto w Podzamczu Chęcińskim. Pierwsze próbki krwi pępowinowej mają tam trafić jeszcze w tym roku.

Publiczny Bank Komórek Macierzystych powstał na obszarze Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego (RCNT) w Podzamczu Chęcińskim położonym kilkanaście kilometrów na południe od Kielc.

Bank będzie się znajdował w budynku dawnej szkoły, która została gruntownie przebudowana na nowoczesny, przeszklony obiekt tzw. biobank. Jego remont kosztował 8 mln zł, a wyposażenie ok. 16 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak powiedział we wtorek (4 listopada) podczas inauguracji działalności ośrodka dyrektor RNCT Marcin Perz, ta inicjatywa skierowana jest na razie wyłącznie do mieszkanek województwa świętokrzyskiego.

- Ważna jest świadomość wśród matek, że jeżeli ich nie stać na zdeponowanie krwi pępowinowej w prywatnych ośrodkach, mogą to zrobić bezpłatnie u nas. Zawsze część, która będzie zabezpieczała potrzeby rodziny, będzie do ich dyspozycji - zaznaczył.

Zdeponowana krew będzie także wykorzystywana do badań oraz jeśli wystąpi biologiczna zgodność, pomocy innym osobom. To oznacza, że preparaty w publicznym banku stają się - jak podkreślono w prezentacji - dobrem społecznym.

Komórki macierzyste znajdujące się w krwi pępowinowej wykorzystywane są obecnie do leczenia około 70 chorób, głównie nowotworowych. Na całym świecie trwają badania nad zastosowaniem ich także w innych schorzeniach m.in. neurologicznych.

- Tworząc taką infrastrukturę już wysyłamy informacje do najlepszych zespołów badawczych na całym świecie i odpowiadają nam pozytywnie, chcą współpracować - powiedział Perz.

Podkreślił, że województwo świętokrzyskie chce być liderem w podejściu do zdrowia mieszkańców. Ośrodek będzie także zapleczem dla powstającego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach kierunku lekarskiego.

Idea banku polega m.in. na tym, aby koszty pobrania i przechowywania krwi pępowinowej nie były pokrywane ani przez matki, ani przez szpitale.

- Wszystkie pieniądze jakie zarabia Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne będą przeznaczane na działalność Publicznego Banku Komórek Macierzystych. Wszystko to, co zarobimy mamy przeznaczać na zdrowie mieszkańców Świętokrzyskiego - zaznaczył Perz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH