Świętokrzyskie: lekcje wf główną aktywnością ruchową uczniów Dzieci muszą uczyć się zdrowego stylu życia. Fot. woodleywonderworks/Flickr (CC BY 2.0)

Większość świętokrzyskich uczniów poza lekcjami wychowania fizycznego w szkołach nie podejmuje żadnej aktywności ruchowej, czego rezultatem jest przeciętny poziom ich sprawności i umiejętności - wynika z badań przeprowadzonych w regionie.

Badania, których celem było określenie poziomu sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych, wynikających z realizacji podstawy programowej WF po pierwszych trzech etapach edukacyjnych, zrealizowali wspólnie: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN), Kuratorium Oświaty w Kielcach i kielecki Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Przedsięwzięcie miało pokazać poziom pracy nauczycieli i pomóc w wypracowaniu sposobów wsparcia pedagogów w prowadzeniu lekcji wychowania fizycznego.

- Gdy popatrzymy na naszą edukację, dokonania Instytutu Badań Edukacyjnych, to bada się każdy przedmiot: rezultaty uzyskiwane przez uczniów z matematyki, fizyki czy języka polskiego, a na WF nie zawraca się baczniejszej uwagi; przeciwnie, krążą opinie, że przedmiot, jego podstawa programowa, jest źle realizowana. Dlatego chcieliśmy sprawdzić jak to wygląda w województwie świętokrzyskim - wyjaśnił dyrektor ŚCDN Jacek Wołowiec.

Od 2013 r. do października 2015 r. przebadano ponad pięć tysięcy uczniów z ok. 200 szkół regionu. Były wśród nich dzieci z III i IV klas szkół podstawowych (grupa po I etapie edukacyjnym - edukacji wczesnoszkolnej) oraz młodzież I klas gimnazjów (po II etapie edukacyjnym - klasach IV-VI podstawówki) i I klas liceów ogólnokształcących (po III etapie edukacyjnym - gimnazjum). Za każdym razem badano różne roczniki uczniów.

Jednym z przedmiotów badania był wskaźnik masy ciała BMI (współczynnik uwzględniający masę ciała i wzrost) dzieci i młodzieży. Jak się okazało, średnie wskaźniki badanych uczniów mieszczą się w normach BMI przewidzianych dla odpowiednich grup wiekowych. Niepokojąco wyszły jednak indywidualne dane, dotyczące nadwagi i otyłości - występuje ona u 28 proc. uczniów szkół podstawowych i 40 proc. pierwszoklasistów z gimnazjów. Lepiej jest na początku szkoły średniej - otyłych lub z nadwagą jest 16 proc. uczniów.

W ramach testów przeprowadzono próby sprawnościowe, związane m.in. z biegiem, siadami z leżenia, skokiem w dal z miejsca i zwisem na drążku na czas. Średnie uzyskane przez uczniów rezultaty mieściły się w średnich wynikach Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej. Tylko wynik zwisu na drążku chłopców z I klas gimnazjów był nieco gorszy od średnich wskazań testu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH