Czwórka dzieci w wieku od 9 do 13 lat, która w Biechowie koło Kunowa (Świętokrzyskie) pomogła rannemu motorowerzyście, otrzymała w piątek (11 września) nagrody od władz samorządowych i policji. Dzieci wiedziały jak zareagować, dzięki programowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W ubiegły piątek (4 września) 13-letnia Daria ze swoją 9-letnią siostrą Dianą oraz kolegami Szymonem i Damianem pomogli rannemu motorowerzyście, który przewrócił się na polnej drodze. Dzieci ułożyły go w odpowiedniej pozycji i wezwały pogotowie. Dziewczynki czuwały przy rannym, a chłopcy czekali na skrzyżowaniu na karetkę, aby jak najszybciej mogła dojechać na miejsce wypadku.

Od burmistrza Kunowa dzieci dostały odtwarzacze MP4 i listy gratulacyjne. Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego zaprosił je na pierwszoligowy mecz piłkarski drużyny KSZO Ostrowiec. Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca podarowało im podręczne zestawy pierwszej pomocy. Policja, z inicjatywy której dzieci nagrodzono, przekazała na ręce rodziców listy gratulacyjne.

13-letnia Daria, uczennica pierwszej klasy gimnazjum w Kunowie, powiedziała, że w pierwszej chwili, gdy stwierdziła, iż mężczyzna nie oddycha, przestraszyła się. Ale kiedy nim potrząsnęła zaczął oddychać i jednocześnie krztusić się krwią. Dziewczynka mówiła, że wtedy uspokoiła się i wiedziała „sama z siebie” co należy robić - ułożyła rannego w pozycji bocznej.

Daria powiedziała mówiła, że po raz pierwszy była w takiej sytuacji. Wiedziała jak postąpić dzięki zajęciom w szkole podstawowej, gdzie udzielania pierwszej pomocy dzieci uczą się od pierwszej klasy. Nastolatka dodała, że raczej nie wiąże swojej przyszłości z medycyną.

Dumna ze swoich wychowanków jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie Dorota Opara powiedziała, że cieszy się, iż uczniowie wykorzystali w praktyce wiedzę zdobytą w szkole. Jej placówka w 2007 roku otrzymała od WOŚP propozycję udziału w programie edukacyjnym Ratujemy i Uczymy Ratować. Orkiestra przeszkoliła dwie nauczycielki i dostarczyła szkole pakiet zawierający m.in. fantomy i książki. Zajęcia w ramach programu odbywają się w każdej klasie.

Wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Marta Solnica stwierdziła, że dzieci bardzo kompetentnie wezwały pomoc, informując co się stało i gdzie karetka ma przyjechać. Według niej być może uratowały rannego przed uduszeniem.

Komendant powiatowy policji w Ostrowcu Świętokrzyskim mł. insp. Grzegorz Hudomięt uważa, że mali bohaterowie prawdopodobnie uratowali rannego, który odniósł poważne obrażenia głowy. Zdaniem komendanta, gdyby dzieci wystraszyły się i nie pomogły motorowerzyście natychmiast po wypadku, tylko pojechały po dorosłych, mężczyzna mógłby się udusić.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poinformowała, że mali bohaterowie wiedzieli jak wezwać pomoc, jak zareagować na zagrożenie i udzielić pierwszej pomocy, dzięki swoim nauczycielkom – Alinie Kopacz-Mrozowskiej i Bożenie Wijacie, które zostały przeszkolone przez instruktorów Orkiestry.

Program Ratujemy i Uczymy Ratować WOŚP uruchomiła w 2006 roku. Od tego czasu Fundacja przeszkoliła 19 381 nauczycieli z 8511 szkół. Dzięki temu pierwszej pomocy uczy się prawie milion dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH