W Świętokrzyskiem brakuje geriatrów, specjalistów opieki paliatywnej oraz dentystów - wynika z raportu świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jak podała Gazeta Wyborcza, z raportu wynika, że przez ostatnie siedem lat zatrudnienie lekarzy nie zmieniło się. W całym województwie pracuje ich 2,6 tys. Niepokojące są jednak dane dotyczące lekarzy specjalistów i dentystów. Jeszcze w 1999 r. pracowało w regionie 435 dentystów, teraz jest ich 325.

- To katastrofa. Wielokrotnie sygnalizowałam ten problem - mówi Gazecie Joanna Zemlik, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej.
 Wylicza, że jedną z przyczyn jest brak miejsc, gdzie lekarze mogliby zacząć specjalizacje.

- W naszym regionie mają się gdzie szkolić tylko specjaliści z protetyki i chirurgii. Jeśli np. ktoś chce być stomatologiem dziecięcym, może zdobyć uprawnienia poza regionem. Ale wtedy jest większe zagrożenie, że do nas nie wróci - tłumaczy Gazecie Zemlik.

Dramatyczna sytuacja jest w opiece paliatywnej. W województwie pracuje zaledwie dwóch lekarzy opieki paliatywnej. Brakuje też chętnych do robienia specjalizacji w tych dziedzinach medycyny.

- Zanim zostanie się lekarzem opieki paliatywnej, trzeba do tego dojrzeć - tłumaczy dziennikowi dr Jolanta Smok-Kalwat ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Brakuje nie tylko lekarzy, ale też łóżek dla przewlekle chorych. - Akcja "Umierać po ludzku" zrobiła swoje. Zauważyłam, że jest dużo większe zainteresowanie specjalizacją w opiece paliatywnej. To ważne, potrzeba ludzi, którzy będą z chorym do końca. Oni mogą dać ulgę w cierpieniu - mówi Smok-Kalwat.

Chociaż 16 proc. mieszkańców regionu ma więcej niż 65 lat, jest tylko jeden lekarz geriatra. To najgorszy wynik w Polsce, średnio na jedno województwo przypada około 10 lekarzy tej specjalności - podaje Gazeta.

- Porada geriatry ważna jest szczególnie wtedy, kiedy pacjent choruje na kilka schorzeń - tłumaczy dr Alicja Klich-Rączka, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

Szansą na poprawę w tej dziedzinie medycyny są dodatkowe specjalizacje dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Geriatra pełni rolę konsultanta, jego rola przydaje się szczególnie wtedy, kiedy nakładają się na siebie liczne procesy chorobowe. Natomiast w przypadku mniej zaawansowanych stanów, pomocą może służyć lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, po odpowiednim przeszkoleniu - tłumaczy Klich-Rączka.

Według dr Urszuli Chonin, zastępcy przewodniczącego Okręgowej Izby Lekarskiej w Kielcach, lekarzy specjalistów brakuje w całej Polsce, nie tylko w Świętokrzyskiem. Starsze pokolenie odchodzi na emeryturę, sporo osób młodszych wyjechało za granicę. Szczególnie duży problem jest z rzadkimi specjalizacjami.

- Mam nadzieję, że Ministerstwu Zdrowia uda się go rozwiązać. Jednym z pomysłów jest zwiększenie pensji lekarzom rezydentom, którzy zaczęliby jedną z takich specjalizacji - mówi Urszula Chonin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH