Światowy Dzień Walki z Rakiem: ośrodki onkologiczne zapraszały na "Białą Sobotę"

Tuż przed obchodzonym po raz czternasty (4 lutego) Światowym Dniem Walki z Rakiem w kilkudziesięciu placówkach w całej Polsce można było wykonać bezpłatne badania oraz skorzystać z porad onkologów. Lekarze podkreślają, że profilaktyka to główny oręż w walce z nowotworami i nigdy dość akcji, które ją promują.

W sobotę (2 lutego) w 26 ośrodkach w 19 miastach można było zasięgnąć konsultacji w poradniach onkologicznych oraz wykonać cytologię, kolonoskopię, USG piersi, mammografię, morfologię, pomiar ciśnienia oraz ocenę zmian barwnikowych na skórze pod kątem czerniaka. Plik z listą ośrodków opublikowano na stronie: www.puo.pl

Przygotowywane zostały również prezentacje na temat racjonalnego odżywania i aktywności fizycznej, a niektóre placówki umożliwiły zwiedzanie zakładów radioterapii. 

Także Szpital Uniwersytecki w Krakowie stawia na profilaktykę i wczesną diagnostykę wskazując, że współczesna medycyna jest w stanie skutecznie pokonać wiele odmian raka. Warunek jest jeden: wczesne wykrycie choroby.

W Krakowie i w Opolu

- W Polsce co 4 minuty ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór, a co 7 minut ktoś z jego powodu umiera. Zdecydowana większość chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy rak jest już w stadium zaawansowanym - alarmuje 
dr hab. Krzysztof Krzemieniecki, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej.

Dotychczas szpital organizował ''Białe Soboty'' dedykowane badaniom mammograficznym, cytologicznym, urologicznym organizowane przez poszczególne jednostki szpitala.

- W tym roku uniwersytecka lecznica przyłączyła się do akcji Polskiej Unii Onkologii. W sobotę (2 lutego) pacjenci będą mogli uzyskać bezpłatne porady i konsultacje onkologiczne w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej oraz na oddziałach klinicznych ginekologii i onkologii, chirurgii onkologicznej, onkologii, hematologii i urologii - mówiła w piątek (1 lutego) portalowi rynekzdrowia.pl Anna Drukała z biura prasowego uniwersyteckiej uczelni.

Opolskie Centrum Onkologii, przyłączając się do akcji PUO i organizując "Białą Sobotę", skoncentrowało się wyłącznie na wykonaniu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi. Placówka zaprosiło wszystkie Opolanki z grupy skryningowej, tj. w wieku 50-69 lat, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH