Światowy Dzień Pierwszej Pomocy: akcja "Przygotuj się na wstrząs" Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który przypada w tym roku 12 września, akcja edukacyjno-informacyjna "Przygotuj się na wstrząs" organizuje na plaży Wilanów darmowe szkolenia z zakresu pierwszej pomocy we wstrząsie anafilaktycznym.

Szkolenia odbywać się będą od 11.00 do 17.00, co godzinę. Celem planowanych działań jest edukacja Polaków w zakresie prawidłowo udzielanej pierwszej pomocy oraz podkreślenie faktu jak kluczowe jest budowanie świadomości w tym zakresie wśród różnych grup wiekowych. Planowane działania dedykowane są dorosłym, młodzieży i dzieciom.

W ramach obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy zostanie stworzony Punkt Szkoleń, w ramach którego wykwalifikowani ratownicy medyczni akcji „Przygotuj się na wstrząs” oraz instruktorzy i wolontariusze PCK, prezentować będą na fantomach prawidłowo przebiegającą akcję udzielania pierwszej pomocy oraz zaproszą osoby chętne do przećwiczenia całej procedury.

Powstaną dwie sekcje szkoleniowe: pierwsza - dedykowana dorosłym, druga - dzieciom i młodzieży.

Dodatkowo stworzona zostanie sekcja kulinarna, w obrębie której dietetycy pokażą jak w prosty sposób gotować dania bezpieczne dla alergików. Coraz więcej Polaków skarży się na różnego rodzaju uczulenia. Pomimo że alergia nie jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, to zwiększa ona ryzyko anafilaksji i wstrząsu anafilaktycznego.

Akcja "Przygotuj się na wstrząs" to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny działający pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Działa od 2013 roku i regularnie poszerza swój zasięg. Jej celem jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin oraz osób z grup ryzyka na temat przyczyn i konsekwencji anafilaksji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Do tej pory przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy zostało około 6 000 pracowników komunikacji miejskich, około 5 000 lekarzy oraz odbyły się 23 szkolenia dla mieszkańców największych miast w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH