Światowy Dzień POChP - Nie jest za późno!

W przyszłą środę (14 listopada) będziemy obchodzić Światowy Dzień POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Motto tegorocznej akcji brzmi: "Nie jest za późno!" To hasło ma zachęcić zarówno do badań profilaktycznych, jak i działań w trosce o płuca pacjentów.

Tegoroczne hasło skierowane jest do osób, które mają objawy, a nie zostały jeszcze zdiagnozowane. Polskie Towarzystwo Chorób Płuc uruchomiło specjalną witrynę dla wszystkich, którzy chcą pozyskać więcej informacji na temat POChP: www.pochp.eu.

POChP należy do najczęstszych chorób układu oddechowego, a skala zachorowań wzrasta w szybkim tempie wraz z wiekiem oraz liczbą wypalonych papierosów. Według WHO na świecie, z powodu POChP umiera rocznie ok. 3 mln. ludzi. W Polsce liczba chorych sięga 2 mln. Każdego roku z powodu POChP umiera 14 tys. osób.

W 2010 r. European Respiratory Society (ERS) podjęło inicjatywę przeprowadzenia pierwszego ogólnoeuropejskiego audytu POChP, w celu pozyskania wiarygodnych informacji na temat faktycznej organizacji i jakości opieki medycznej nad szczególną grupą, jaką stanowią chorzy z zaostrzeniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) wymagający hospitalizacji.

Alarmujący wydaje się fakt, iż jedynie w 18 (45%) ankietowanych szpitalach działają poradnie dla chorych na POChP (średnia w europejskim audycie ERS wynosi 61,8%). Wedle deklaracji uczestników badania, tylko 35% chorych ma dostęp do rehabilitacji w trakcie hospitalizacji (średnia w europejskim audycie ERS 60%).

Niepokojące jest także to, że nieinwazyjna wentylacja mechaniczna - procedura ratująca życie, pozwalająca istotnie poprawić efektywność i obniżyć koszty leczenia chorych z przewlekłą niewydolnością oddychania w przebiegu zaostrzenia POChP, jest w praktyce zapewniana mniej niż połowie (48,5%) chorych z pełnymi wskazaniami do tego typu leczenia (wobec 67,5% w Europie).

- Dziś w Polsce nie ma systemu opieki nad chorymi wymagającymi opieki o pośrednim stopniu intensywności - mówi prof. Paweł Śliwiński, kierownik Zakładu Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Oddychania Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

- Część chorych wymaga stałego nadzoru lekarskiego, jednak nie kwalifikuje się do hospitalizacji w oddziale intensywnej terapii. Chorzy ci muszą przebywać w salach ogólnych, gdzie nie ma możliwości stałego monitorowania podstawowych czynności życiowych oraz brak jest możliwości szybkiego wdrożenia intensywnych metod leczenia - podkreśla prof. Paweł Śliwiński.

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc apeluje do Ministra Zdrowia w sprawie powołania w oddziałach chorób płuc pododdziałów nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (PNWM) i wdrożenia Krajowego Programu Zmniejszenia Umieralności z Powodu Przewlekłych Chorób Płuc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH