Światowy Dzień Cukrzycy: w walce z tą chorobą jesteśmy dinozaurami

Leczenie cukrzycy w Polsce ma bardzo długą historię - mówił podczas konferencji inaugurującej Światowy Dzień Cukrzycy (obchodzony 14 listopada) prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Nasze chlubne, przedwojenne tradycje w produkcji insuliny to powód do dumy. Gorzej, że dziś cukrzycę typu 2 nadal zbyt często leczy się w naszym kraju lekami stosowanymi nawet 60 lat temu.

Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na cukrzycę choruje w Polsce 2,67 mln osób, co stanowi ponad 7 proc. społeczeństwa w wieku 20-79 lat i 20 proc. osób w wieku powyżej 60 lat.

- Od stycznia 1924 r. w Polsce produkowano insulinę pod kierownictwem dr. Kazimierza Funka. O 1935 r. byliśmy już eksporterem insuliny dla połowy Europy - mówił prof.  Leszek Czupryniak podczas wtorkowej (13 listopada) konferencji prasowej inaugurującej tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy w naszym kraju.

Cukrzyca dyscyplinuje, ale i dyskryminuje

Ponieważ na cukrzycę cierpi wielu Polaków można wśród nich znaleźć także celebrytów czy znanych polityków. Na cukrzycę choruje m.in. były prezydent Lech Wałęsa, który był obecny podczas inauguracji Światowego Dnia Cukrzycy. - Politykiem nie chciałem, a musiałem być, podobnie jest z moją chorobą. Chciałbym - mówił Wałęsa do lekarzy - abyście moim wzorem zrobili rewolucję, żebyśmy mogli z tą chorobą się pożegnać.

Lech Wałęsa przyznał, że na cukrzycę choruje od 20 lat: - Wszystko osiągnąłem już wtedy, kiedy byłem chory. Ta choroba dyscyplinuje człowieka. Właściwie dla mnie najgorsze w niej jest to, że nie mogę jeść tego co lubię.

Prezydent Wałęsa razem z prof. Czupryniakiem podpisali się pod stworzoną przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne „Kartą Praw i Obowiązków Pracodawcy i Pracownika. Pracuj z Cukrzycą”. Karta mówi m.in. o tym, że pracownik w miejscu pracy, tak samo jak w domu, powinien efektywnie kontrolować cukrzycę oraz, że powinien poinformować pracodawcę i swoich współpracowników o chorobie.

Według Karty pracodawca powinien z kolei umożliwić choremu kontrolę cukrzycy w miejscu zatrudnienia i nie dyskwalifikować go ze względu na chorobę. Zdaniem prof. Leszka Czupryniaka, dyskryminacja chorych na cukrzycę w pracy to nadal problem: - Z badań wynika, że w przypadku jednego na czterech chorych na cukrzycę, w miejscu pracy pacjenta nikt nie wie, że jest on chory - tłumaczył profesor.

Milion dni absencji
Jak twierdzi profesor, w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych chory z cukrzycą postrzegany jest jako lepszy pracownik niż osoba zdrowy, gdyż jeśli chory ma już pracę, to chce ją utrzymać i wywiązuje się jak najlepiej ze swoich obowiązków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH