Światowy Dzień Cukrzycy: niestety, często leczymy jak za dawnych lat

W środę (14 listopada) obchodzony będzie Światowy Dzień Cukrzycy. Choruje na nią w Polsce ponad 2,5 mln osób i prawdopodobnie będzie chorować coraz więcej. Już teraz opieka nad pacjentem z cukrzycą generuje ok. 15% kosztów opieki zdrowotnej w Polsce, więc jest to problem i społeczny, i ekonomiczny.

O leczeniu tej choroby rozmawiali eksperci podczas niedawnego VIII Forum Rynku Zdrowia. Wskazywali m.in., że należy skupić się na edukacji chorych oraz wprowadzić nowoczesne terapie w leczeniu cukrzycy.

Prof. Waldemar Karnafel, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował, że tylko na Mazowszu jest 1 mln osób dotkniętych zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, z czego 290 tys. bierze leki. - W skali kraju w 2010 r. było ponad 260 nowych zachorowań na cukrzycę dziennie, 261 zgonów chorych na cukrzycę dziennie, 14 kwasic każdego dnia, a codziennie u 10 chorych wykonano duże amputacje - dodał prof. Karnafel.

Te niepokojące dane mogą wynikać, zdaniem ekspertów z przestarzałego leczenia cukrzycy w Polsce. - Leki, które teraz są u nas dostępne stosuje się nawet od 60 lat - alarmował prof. Władysław Grzeszczak, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Diabetologii, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko w Zabrzu.

- Byłem ostatnio na międzynarodowym zjeździe i powiedziano mi, że jeśli chodzi o leczenie to jesteśmy dinozaurami Europy. Nigdzie nie ma tak drastycznych ograniczeń, jeśli chodzi o leki stosowane w leczeniu cukrzycy. Nawet w Rumunii, Bułgarii nowoczesne leki są refundowane - stwierdził prof. Grzeszczak.

Obecnie analogi insulin i leki inkretynowe, ze względu na brak refundacji, są w Polsce dla zdecydowanej większości chorych na cukrzycę typu II poza zasięgiem finansowym. Miesięczny koszt ich zakupu to od 200 do 600 zł, co sprawia, że w praktyce są stosowane tylko u garstki spośród dziesiątków tysięcy potrzebujących ich chorych.

Korzyści ze stosowania nowoczesnych leków są dla chorych nie do przecenienia. W znacznym stopniu ograniczają one ryzyko wystąpienia groźnej hipoglikemii, przyczyniają się do spadku masy ciała i znacząco podnoszą jakość życia. Dostęp do tych terapii przyczyniłby się także w znaczący sposób do ograniczenia ilości powikłań cukrzycy, które pochłaniają obecnie olbrzymią część ogólnych wydatków związanych z cukrzycą.

Brak refundacji nowoczesnych leków skutkuje tym, że większość kosztów związanych  z tą chorobą w Polsce to wydatki na leczenie szpitalne powikłań cukrzycy oraz koszty pośrednie – obejmujące zwolnienia lekarskie, renty, zasiłki itp.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH