Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej przesłał do Ministerstwa Zdrowia uwagi odnoszące się do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

- Rozporządzenie powinno uwzględniać interesy wszystkich środowisk oraz podmiotów, które w tej chwili aktywnie uczestniczą w realizowaniu świadczenia wentylacji domowej - mówi Katarzyna Baj, dyrektor biura zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.
 
Zdaniem Związku kryteria powinny uwzględnić nie tylko opinię konsultanta krajowego w dz chorób płuc, ale też opinie środowiska lekarzy anestezjologów i intensywnej terapii, gdyż ponad 90 proc. lekarzy zajmujących się wentylacją domową w Polsce to właśnie anestezjolodzy.
 
Związek przedstawił także swoje uwagi do projektu w zakresie etatów dla lekarzy i wymogów dotyczących pielęgniarek. 

- Etaty mogą być problemem zwłaszcza dla małych podmiotów opiekujących się kilkoma pacjentami, choćby dlatego, że większość lekarzy zatrudniona jest w oparciu o umowy kontraktowe z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą - mówi Katarzyna Baj.

Ministerstwo Zdrowia proponuje miedzy innymi wzrost liczby etatów lekarskich w zakładach opiekuńczo-leczniczych do poziomu 17,5 lekarza na 20 pacjentów. To rozwiązanie, na które nie stać nawet najbogatszych - rozważa Związek.
 
Podobnie wymogi dotyczące pielęgniarek ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki stoją w sprzeczności z aktualnymi zasobami ludzkimi w tej dziedzinie i ich rozlokowaniem. Pacjenci, którymi opiekują się członkowie Związku, mieszkają najczęściej w małych miastach i wsiach - zaznacza Związek w informacji dla prasy, w której przedstawia swoje uwagi do rozporządzenia.
 
Obecnie wśród członków OSŚWM nie ma podmiotów opiekujących się pacjentami wentylowanymi inwazyjnie w udziale ponad 70 procent. Wprowadzenie takiego parametru może prowadzić do patologii związanej z przedwczesnymi decyzjami dotyczącymi wykonywania tracheostomii - stwierdza Związek.
 
- Na całym świecie utrzymuje się trend polegający na zwiększeniu liczby pacjentów wentylowanych nieinwazyjnie w stosunku do wentylowanych inwazyjnie - mówi Katarzyna Baj. - Tymczasem proponowane w rozporządzeniu rozwiązania wręcz zachęcają świadczeniodawców do wykonywania tracheotomii tylko po to, aby spełnić nowe kryteria.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH