Sukces lekarzy z Poznania - pierwsze przeszczepienie płuca w Wielkopolsce

Sukcesem zakończył się przeprowadzony pod koniec grudnia w Poznaniu pierwszy w regionie zabieg przeszczepienia płuca. Poznań jest trzecim ośrodkiem w kraju, po Zabrzu i Szczecinie, w którym przeprowadza się zabiegi transplantacji płuc.

Przeprowadzona w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii (WCPiT) transplantacja została wykonana u 45-letniego pacjenta chorującego na rozedmę płuc. Dawcą był mężczyzna który zmarł na skutek udaru mózgu.

- Po tygodniowej obserwacji możemy mówić o dużym sukcesie - powiedział w czwartek (8 stycznia) na konferencji prasowej dyrektor WCPiT, prof. Aleksander Barinow-Wojewódzki.

Przeprowadzona 20 grudnia operacja trwała 3,5 godziny. Była jedną z niespełna 20 podobnych operacji przeprowadzonych w ub. roku w Polsce.

- Mało jest przeszczepów płuc, dopiero jako trzeci ośrodek w Polsce zaczęliśmy to robić. Jest to bodajże najtrudniejszy przeszczep narządu jaki w ogóle jest w medycynie - powiedział ordynator oddziału pulmonologiczno-internistycznego WCPiT prof. Wojciech Kasprzak.

Przeprowadzenie przeszczepu płuca w Poznaniu było możliwie dzięki modernizacji ośrodka. W 2011 roku, kosztem przeszło 5,4 mln zł w WCPiT wybudowano i wyposażono nowy blok operacyjny, pracownię histopatologii i oddział szpitalny. Większość środków na ten cel pochodziła z budżetu wielkopolskiego samorządu.

Jak podano na konferencji, nowy blok operacyjny umożliwia wykonywanie pełnego zakresu zabiegów operacyjnych w obrębie płuc, śródpiersia i ściany klatki piersiowej, oraz spełnia wszystkie standardy wymagane do wykonywania wysokospecjalistycznych procedur przeszczepiania płuc. W sumie, od 2007 roku samorząd województwa udzielił Centrum wsparcia w wysokości ok. 70 mln zł.

W konferencji wziął też udział, za pośrednictwem połączenia internetowego, pacjent po transplantacji. Mężczyzna, ze względów medycznych, cały czas musi przebywać w sterylnym pomieszczeniu. Odpowiadając na pytania dziennikarzy przyznał, że czuł lęk przez zabiegiem.

- Wcześniej moje egzystowanie polegało na noszeniu butli z tlenem. Miałem wybór: pójdę na zabieg i się uda, lub nie pójdę i długo nie pociągnę - powiedział.

Po przeszczepie pacjent był poddany rehabilitacji. Obecnie samodzielnie wstaje z łóżka jest też w stanie wykonywać proste ćwiczenia.

Kwalifikacja pacjenta do zabiegu transplantacji trwała dwa tygodnie. Jak powiedział dyrektor WCPiT, to niezwykle krótki okres oczekiwania. Zazwyczaj procedura trwa zdecydowanie dłużej, bywa, że nawet dwa lata.

W 2014 roku przeprowadzono 19 zabiegów transplantacji płuc w Polsce, 12 w Zabrzu, 6 w Szczecinie i jeden w Poznaniu. Roczne zapotrzebowanie na zabiegi transplantacji płuc w Polsce to ok. 150-200 przypadków. Prof. Barinow-Wojewódzki podał jednak, że nawet w krajach Europy Zachodniej przeprowadza się najwyżej 30 -40 zabiegów rocznie.

Jednym z głównym powodów takiego stanu rzeczy jest, jego zdaniem, bardzo mała wiedza o tego typu zabiegach. WCPiT od kilku lat prowadzi kampanię społeczną skierowaną zarówno do samych pacjentów jak i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy jako pierwsi mają kontakt z osobami z dolegliwościami pulmonologicznymi.

Minister Zdrowia udzielił WCPiT w 2013 roku pięcioletniej akredytacji na przechowywanie i przeszczepianie płuc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH