Struktura refundacji leków mnoży schizofreników?

W Polsce przybywa osób z rozpoznaną schizofrenią. Zdaniem profesora Andrzeja Kiejny, z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, najprawdopodobniej to efekt zmian w refundacji leków dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Na schizofrenię cierpi około 0,43 procent populacji. To stała liczba - jak wynika z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w różnych krajach. Jednak zdaniem prof. Kiejna od 2007 roku w Polsce znacząco wzrosła liczba osób, u których rozpoznano tę chorobę.

Jak podaje gzeta.pl, statystyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w 2007 roku pokazały, że na 100 tys. Polaków przypadało średnio 78,7 osoby z rozpoznaną schizofrenią. Rok później było to już 86,6, a w 2009 roku - 89,9. Równocześnie znacznie spadła liczba zaburzeń psychicznych podobnych do schizofrenii. W 2007 roku stwierdzono średnio 34,3 takich przypadków na 100 tys. Polaków, a w 2009 roku było ich już tylko 26,1.

Zdaniem prof. Kiejny różnice te mogą wynikać z polityki refundacyjnej w odniesieniu do leków przeciwpsychotycznych II generacji. Pacjent ze zdiagnozowaną schizofrenią dostaje leki ze stuprocentową refundacją. Po rozpoznaniu zaburzeń innych niż schizofrenia zniżka się nie należy.

To być może powoduje, że lekarz, który działa na korzyść pacjenta, może postawić diagnozę na wyrost i rozpoznać schizofrenię. Chory z urojeniami czy jakąś inną formą psychozy wymagającą też długotrwałego leczenia i tak nie kupiłby tych leków, bo często go na to nie stać.

Profesor Kiejna podkreśla, że wnioski z jego obserwacji są jedynie hipoteza, ale nie znajduje innego wytłumaczenia wzrostu liczby osób z rozpoznaną schizofrenią.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH