Strach, wstyd i nieodpowiednia perswazja, czyli dlaczego Polki nie chodzą na badania cytologiczne

Polki nie korzystają z bezpłatnych badań cytologicznych. Dlaczego? - 30-latki uważają, że są zbyt młode, aby mogły mieć problemy zdrowotne, a 50-latki nie idą do lekarza, ponieważ wstydzą się przed nim rozebrać - mówi prof. Aleksandra Łuszczyńska, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Od pięciu lat w Polsce realizowany jest program bezpłatnych badań cytologicznych dla kobiet w wieku 25-59 lat. Korzysta z niego zaledwie 25 proc. uprawnionych pań.

To głównie bariery o charakterze psychospołecznym wpływają na niski udział Polek w badaniach profilaktycznych. Jak wskazują przeprowadzone w tym zakresie najnowsze badania, jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być unikanie rozmów o zdrowiu z bliskimi, szczególnie w kontekście nowotworów.

Nie mówimy o profilaktyce
Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Łuszczyńskiej zapytał ponad 1200 Polek o czynniki, które powstrzymują je przed wykonywaniem regularnych badań cytologicznych.

- Niemal 60 proc. respondentek jako jedną z przyczyn wskazało brak rozmów o profilaktyce z bliskimi kobietami: matkami, córkami, przyjaciółkami. Podobny odsetek kobiet przyznaje, że unika samej myśli o możliwości choroby i z tego powodu nie decyduje się na badania - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Łuszczyńska.

Najbardziej zaskakuje jednak fakt, że w grupie badanych między 18 a 30 rokiem życia cytologię wykonuje zaledwie połowa.

- W tym przypadku przyczyną tak małej liczby osób przeprowadzających badanie profilaktyczne jest przekonanie, że w tym wieku choroby nas nie dotykają. Część pań przyznaje też, że nie ma czasu na badania, ponieważ: ma w domu małe dzieci, studiuje, skupia się na karierze zawodowej itd. - wylicza profesor.

Nie ma problemów z dostępnością
Prof.  Łuszczyńska dodaje, że z wiekiem zmienia się rodzaj czynników powstrzymujących przed badaniem cytologicznym. W grupie 50-latek najważniejszy jest wstyd przed obnażeniem się w gabinecie lekarskim.

Z przeprowadzonych badań wynika także, że cytologia i wizyta u ginekologa kojarzy się kobietom z czymś nieprzyjemnym i bolesnym, co dodatkowo zniechęca je do takich badań i wizyt. Jak się okazuje, kobiety dość rzadko wskazywały wśród barier profilaktyki nowotworowej na trudności w dostępie do specjalisty.

Jak podkreślały respondentki, najważniejszą korzyścią z przeprowadzonej cytologii jest poczucie zadowolenia, że dba się o siebie i potwierdzenie, iż jest się zdrowym. - Polki nie wskazują bezpośrednio na korzyści dotyczące zmniejszenia ryzyka zachorowania i śmierci na raka - zaznacza prof. Łuszczyńska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH