Stowarzyszenie MANKO: trzeba wprowadzić całkowity zakaz palenia w lokalach

Dopiero wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych zlikwiduje zagrożenie dla ich klientów wynikające z wdychania dymu tytoniowego - wynika z raportu przedstawionego w środę (21 listopada) przez Stowarzyszenie MANKO, organizatora kampanii Lokal Bez Papierosa.

Stowarzyszenie MANKO przedstawiło wyniki badania przeprowadzonego w tym roku w 500 lokalach w całej Polsce. Celem projektu była analiza stanu przestrzegania ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, a w szczególności wprowadzonej w listopadzie 2010 roku nowelizacji tej ustawy, wprowadzającej zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. W ustawie stworzono jednak możliwość wyodrębnienia przez właściciela lokalu sali dla palących lub palarni wyposażonej w wentylację.

- Choć wprowadzenie zakazu palenia w lokalach przyniosło wiele dobrego, nie sposób nie zauważyć, że często właściciele lokali, ich klienci jak i organy kontrolujące jego przestrzeganie, mają do zakazu stosunek dość swobodny. Głównym sukcesem zakazu palenia w lokalach jest fakt, że goście tych lokali są w o wiele mniejszym niż wcześniej stopniu narażeni na działanie dymu tytoniowego. Sytuacja jest jednak nadal daleka od ideału - mówiła na konferencji prasowej Magdalena Petryniak ze Stowarzyszenia MANKO.

Badanie wykazało, że w praktyce ustawa zakazująca palenia w lokalach nie zawsze jest właściwie stosowana. Co piąty z badanych lokali nie miał żadnego oznakowania o obowiązującym w nim zakazie palenia. Najwięcej wątpliwości budzi jednak sposób organizowania przestrzeni dla palących w lokalach. Co piąta badana sala dla palących nie była właściwie oddzielona od reszty lokalu, co sprawiało, że dym tytoniowy swobodnie krążył po całej przestrzeni.

Co trzecia sala dla palących nie została właściwie oznaczona. Inne często spotykane problemy to brak jakiejkolwiek wentylacji w salach dla palących a także umiejscowienie ich w ciągu komunikacyjnym (np. pomiędzy barem a toaletami), przez co osoby niepalące narażone były na kontakt z dymem.

- Można powiedzieć, że wprowadzony w 2010 roku zakaz palenia w miejscach publicznych przyniósł pozytywne efekty. Potrzeba jednak kolejnego kroku, bo ochrona przed skutkami działania dymu tytoniowego nie jest jednak pełna, a ustawa w wielu wypadkach jest łamana - powiedziała Petryniak.

- Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych - podsumował spotkanie współpracujący z MANKO Maciej Noniewicz z Tobacco Dependence Unit na Queen Mary University of London.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH