Stomatolodzy: kosmetyczka nie może wybielać zębów

Łódzcy stomatolodzy alarmują - wybielanie zębów w salonach kosmetycznych jest sprzeczne z prawem i bardzo ryzykowne dla zdrowia.

Niektóre salony kosmetyczne posuwają się nawet do organizowania szkoleń dotyczących metod wybielania zębów. Wiedzę z tego zakresu zdobywa się podczas kilku lat studiów medycznych, a nie dwóch tygodni kursu - podkreślają specjaliści.

Choć wybielanie zębów w salonach kosmetycznych jest sprzeczne z prawem, to informacje na temat zabiegów można znaleźć na plakatach reklamowych i stronach internetowych. Opisywana tam metoda ma być bezbolesna, związana z minimalnym dyskomfortem odczuwanym po zabiegu, łatwa w wykonaniu i przede wszystkim niegroźna dla zdrowia. Brakuje jednak informacji na temat uprawnień osoby przeprowadzającej zabieg czy jego niepożądanych skutków.

- Nie do pomyślenia jest, by tak inwazyjny i ryzykowny zabieg mógł zostać przeprowadzony przez osobę bez uprawnień, na przykład kosmetyczkę. Liczba powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu, wymaga obecności lekarza - mówi Gazecie Wyborczej dr Michał Bednarski, pracownik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który powołuje się na oświadczenie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej z lipca 2010 roku.

Dokument dokładnie określa, kto i w jakich warunkach może wykonywać zabieg. Zgodnie z oświadczeniem nie można także przeprowadzać kursów z metod wybielania zębów dla osób niebędących stomatologami.

- Najważniejsze jest prawidłowe przygotowanie i zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu. Jedynie lekarz stomatolog ma wiedzę niezbędną w tym zakresie i wymagane uprawnienia - dodaje dr Bednarski.

To nie pierwszy alarm dotyczący wykonywania w salonach kosmetycznych zabiegów, które powinny być wykonywane przez lekarzy. Podobnym praktykom sprzeciwiali się m.in dermatolodzy i onkolodzy.

Jak już pisaliśmy, np. kosmetyczki podejmują się także diagnostyki nowotworów skóry, bowiem w rozporządzeniu ministra edukacji dotyczącym studiów nielekarskich, kosmetolog w trakcie nauki może nabyć umiejętności rozpoznawania stanów przednowotworowych i nowotworowych skóry, ich różnicowania, określania rokowania i leczenia stanów przednowotworowych.

- To zagrożenie dla życia chorych na nowotwory - alarmował w portalu rynekzdrowia.pl dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Prezydium NRL zaapelowało o takie sformułowanie przepisów, aby studenci kierunków: kosmetologia, diagnostyka laboratoryjna i analityka medyczna mogli w trakcie studiów nabyć umiejętności pozwalające im na rozpoznanie problemu medycznego i bezzwłoczne skierowanie pacjenta do lekarza.

W podobnym tonie wypowiadał się dla nas prof. Andrzej Kaszuba, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii. Jak przyznał zdiagnozowanie czerniaka odpowiednio wcześnie daje duże prawdopodobieństwo wyleczenia. Aby tak się stało ważne jest, żeby pacjent jak najszybciej trafił do odpowiedniego specjalisty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH