Stolica: jubileusz 20-lecia Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci

W niedzielę (14 grudnia) w warszawskim kościele pokamedulskim na Bielanach została odprawiona msza św. w intencji personelu medycznego Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci z okazji 20-lecia powstania placówki. W tym czasie hospicjum opiekowało się 610 dziećmi, z których 427 zmarło.

Mszy przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser. W homilii abp Hoser podziękował za 20 lat istnienia hospicjum m.in. personelowi placówki, za "cierpienia niezrozumienia, za wszystkie przeszkody materialne, administracyjne czy inne".

Podkreślił jednocześnie, że hospicjum to też konkretna i czytelna odpowiedź na to, na czym polega "cywilizacja miłości". Dodał, że dzisiaj, kiedy życie ludzkie niewiele znaczy, kiedy życie ludzkie jest masowo niszczone, kiedy stajemy się niewrażliwi na ludzkie cierpienie, (...) "zechciejmy wzmocnić ten wymiar cywilizacji miłości, życia i szacunku do każdego człowieka" - apelował abp Hoser.

W mszy uczestniczyli: personel medyczny Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, rodziny dzieci, które są pod opieką hospicjum, oraz licznie przybyli wolontariusze. Po mszy odbył się pokaz filmu dokumentalnego "20 lat Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci".

Prezes Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci dr Artur Januszaniec powiedział PAP, że "hospicjum zapewnia nieuleczalnie choremu dziecku opiekę w domu i jest do dyspozycji pacjenta 24 godziny na dobę". "To nie jest tak, że pacjent jest petentem, tak jak jest w szpitalu czy w hospicjum stacjonarnym. My jesteśmy dla pacjenta. Pacjent będąc w domu, ma świadomość, że ma zapewnioną 24-godzinną, profesjonalną opiekę, począwszy od lekarzy, pielęgniarek, fizykoterapeutów, psychologa czy księdza. Wszyscy ci ludzie przez 24 godziny na dobę są do dyspozycji pacjentów" - podkreślił prezes hospicjum.

Dodał, że obecnie pod opieką placówki jest ok. 30 rodzin. "Jest to opieka nad całymi rodzinami, a nie tylko nad chorymi pacjentami. Opieka paliatywna dotyczy wszystkich członków rodziny" - zaznaczył dr Januszaniec.

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało w 1994 roku z inicjatywy dr. Tomasz Dangala. Jako pierwsze w Polsce i Europie Środkowej zaproponowało nieuleczalnie chorym dzieciom opiekę paliatywną w ich własnych domach. Swoim obszarem WHD obejmuje obecnie Warszawę i jej okolice w promieniu do 100 km. Warszawskie Hospicjum dla Dzieci zapewnia rodzinom opiekę medyczną, psychologiczną, socjalną i duchową w miejscu zamieszkania. Po śmierci dziecka rodzinom oferowana jest pomoc grup wsparcia w żałobie.

W ciągu 20 lat Hospicjum opiekowało się 610 dziećmi, z których 427 zmarło. Od 1999 r. przy WHD działa Hospicjum Perinatalne. Opiekuje się rodzicami, u których nienarodzonego dziecka zdiagnozowano śmiertelną chorobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH