Stereotaksja mózgowa - przełom w leczeniu nowotworów mózgu

Pomimo znacznego postępu w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii medycznych ukierunkowanych na walkę z nowotworami mózgu i rdzenia kręgowego, systematycznego wzrostu wiedzy i doświadczenia lekarzy i innych terapeutów w tym zakresie, a także powiększania nakładów budżetowych na leczenie chorych, nowotwory te stanowią nadal poważny problem dla ludzi, którzy na nie zapadają.

Niestety, w stosunkowo jeszcze dużym odsetku zachorowań nie udaje się - pomimo najwłaściwszego i szybkiego postępowania medycznego - uratować życie choremu na nowotwór mózgu, zwłaszcza jeżeli jest to nowotwór złośliwy.

Wczesne zdiagnozowanie schorzenia
Bardzo ważnym dla ostatecznie pozytywnego wyniku leczenia jest wczesne zdiagnozowanie schorzenia. Wykrycie złośliwego nowotworu mózgu w stadium jego powstawania, a więc wówczas kiedy nie wywołuje on jeszcze objawów neurologicznych, lub objawy te są minimalne, znacznie zwiększa szanse lekarzom pokrewnych specjalności zajmującym się leczeniem, na zwalczenie nowotworu, a tym samym zwrócenie zagrożonego życia pacjentowi. W tym zakresie w naszym kraju w przeciągu ostatnich kilkunastu lat dokonał się olbrzymi postęp.

Podstawą do wysunięcia podejrzenia nowotworu mózgu są zaawansowanej technologii badania obrazowe przeprowadzane na najnowszych generacjach urządzeniach o wysokiej rozdzielczości, takie jak rezonans magnetyczny (MR), tomografia komputerowa (TK) czy pozytonowa tomografia emisyjna (PET). Takich urządzeń w ostatnich latach w Polsce jest coraz więcej, dostępność ich dla pacjentów zwiększyła się istotnie, przez co szansa na wczesne wykrycie raka mózgu czy rdzenia kręgowego i skuteczne jego zwalczenie wzrasta w naszym kraju z roku na rok.

W tym zakresie poziom skuteczności wykrywania nowotworów mózgu w naszym kraju nie odbiega od standardów najbardziej rozwiniętych w zakresie opieki zdrowotnych regionów świata. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj czujność lekarza, który wysunie podejrzenie i skieruje pacjenta na takie badanie. Bywa, że nowotwory mózgu w ich stadiach wczesnych rozpoznawane są niejako przypadkowo - w trakcie badań obrazowych przeprowadzanych z innych przyczyn.

Ostateczne rozpoznanie nowotworu złośliwego mózgu i zróżnicowanie jego typu histologicznego, co ma bardzo duże znaczenie w późniejszym doborze najskuteczniejszej, zwykle skojarzonej (czyli prowadzonej przez specjalistów z różnych pokrewnych dziedzin medycyny) metody leczenia, odbywa się na podstawie badania histopatologicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH