Starogard Gdański: odwołanie dyrektora szpitala psychiatrycznego

Michał Rudnik, dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, został w środę (15 grudnia) odwołany przez zarząd województwa pomorskiego.

Powodem decyzji są nieprawidłowości i łamanie praw pacjenta na oddziale psychiatrii sądowej dla nieletnich. Jak poinformowała Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowa marszałka, Michał Rudnik został odwołany, bo „marszałek stracił zaufanie wobec dyrektora, a w placówce brak było nadzoru”.

13 grudnia Michał Rudnik złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące łamania praw pacjentów przez personel oddziału psychiatrii sądowej dla nieletnich.

Dyrektor lecznicy podejrzewał, że na oddziale dochodziło do nieprawidłowości: wobec pacjentów stosowana była przemoc fizyczna i psychiczna – byli kopani, szarpani, stosowano wobec nich szantaż, poniżano ich i ośmieszano.

Zaznaczył przy tym, że po zarządzonym przez niego dwumiesięcznym wewnętrznym postępowaniu wyjaśniającym, ma sprzeczne informacje dotyczące tego, co działo się na oddziale. Dlatego, w jego opinii, sprawę powinna wyjaśnić prokuratura.

Sytuację w szpitalu bada Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim.

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o powierzeniu od czwartku, 16 grudnia, obowiązków dyrektora placówki Jarosławowi Pleszkunowi, dotychczasowemu wicedyrektorowi szpitala ds. ekonomicznych. 

Będzie on pełnić swoją funkcję do 15 marca 2011 r. W tym czasie Zarząd Województwa ogłosi konkurs na nowego dyrektora placówki. Władze województwa chcą, aby w szpitalu jak najszybciej został wdrożony plan naprawczy. 

– Ta sprawa ma charakter kryminalny, a pacjenci traktowani byli nieludzko – powiedział PAP lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński. 

Poinformował, że konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dr Izabela Łucka w swojej pokontrolnej, wstępnej ocenie stwierdziła, że „dochodziło do naruszania bezpośrednio godności dzieci i młodzieży przebywającej na oddziale”.

– Nad tymi dziećmi po prostu się znęcano, dzieci dostawały m.in. zastrzyki z soli fizjologicznej, były tygodniami przetrzymywane w izolatkach i zmuszane do stania godzinami na baczność – powiedział Karpiński. 

Sprawę bada także Biuro Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie. Jeśli zostaną potwierdzone przypadki łamania praw pacjentów, szpital może otrzymać karę do 500 tys. zł. 

Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla Nieletnich w szpitalu w Starogardzie Gdańskim powstał niespełna dwa lata temu. Przebywa tam, na mocy postanowienia sądu, do 24 pacjentów – dziewcząt i chłopców w wieku od 13 do 18 lat. Są to pacjenci z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH