Stacje krwiodawstwa szykują ekipy na Przystanek Woodstock

Po raz szósty ekipy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) wyruszą na największą w kraju krwiodawczą akcję, która towarzyszy festiwalowi muzycznemu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.

W pierwszym roku akcji podczas Przystanku Woodstock krew oddało 700 osób, w 2009 roku krwiodawców było już 2376. Rok temu - prawie 3 tysiące. Do czterech stacji krwiodawstwa z Zielonej Góry, Katowic, Poznania i Warszawy, trafiło w sumie 1500 jednostek krwi. W 2011 roku festiwal odbywał się będzie w dniach 4-6 sierpnia.

Ekipy z czterech RCKiK wyruszą do Kostrzyna 2 sierpnia, pobór krwi rozpoczną dzień później. Zielonogórska stacja krwiodawstwa wyśle na Przystanek Woodstock dwa ambulanse do poboru krwi, zaś hali namiotowej rozstawi dodatkowe cztery stanowiska dla krwiodawców. Z Poznania na festiwal pojedzie 37-osobowa ekipa, która obsługiwać będzie dwa krwiobusy i stanowiska w hali namiotowej.

- Do dyspozycji krwiodawców poznański RCKiK będzie miał 23 stanowiska do poboru krwi. Liczba krwiodawców z roku na rok rośnie. Wiedzą, że jesteśmy na Woodstock i jakie warunki muszą spełnić, by bezpiecznie dla siebie i biorcy oddać krew. Przychodzą dobrze przygotowani: zdrowi, trzeźwi, po lekkim śniadaniu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Roman Klupieć, kierownik działu administracyjno-gospodarczego w poznańskim RCKiK.

Aleksandra Dyląg, szefowa działu organizacyjnego w RCKiK w Katowicach, mówi wręcz o rodzinnej atmosferze, która panuje w miejscu stacjonowania krwiobusów. - Wielu krwiodawców czeka, by specjalnie oddać krew na festiwalu, witają się z personelem jak z dobrymi znajomymi. My też ich pamiętamy. Dobra atmosfera, która towarzyszy Przystankowi,  to świetna okazja do promocji krwiodawstwa - podkreśla.

Katowicki stacja krwiodawstwa wyśle do Kostrzyna nad Odrą ekipę liczącą 33 osoby, w tym czterech lekarzy. Krwiodawstwo promować będą trzy osoby. W dwóch ambulansach dla krwiodawców przygotowano osiem miejsc.

Organizatorzy akcji krwiodawczej z warszawskiego RCKiK ( do Kostrzyna pojadą 23 osoby, 2 ambulanse, 98 miejsc) podkreślają, że zbiórka krwi na Przystanku Woodstock odbywa się w najtrudniejszym dla stacji okresie. - To przełom wakacyjnych miesięcy. Krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, w stolicy nie ma studentów, banki krwi świecą pustkami, a szpitale wcale nie zwalniają tempa. Woodstockowa akcja to dla nas prawdziwe wsparcie w tym trudnym okresie - zaznacza Marzena Przybysz z działu organizacyjnego w RCKiK w Warszawie.

Krwiodawcy podczas festiwalu mogą oddawać krew w wybranej przez siebie stacji, niezależnie od miejsca zameldowania. W tym roku krew będzie można oddawać od 3 do 6 sierpnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH