Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) opublikowała artykuł, w którym rekomenduje lekarzom, że we wskazanych okolicznościach mają prawo doradzać rodzicom ciężko chorych dzieci zaprzestanie ich sztucznego odżywiania.

Według AAP, dotyczy to m.in. dzieci pozostających w trwałym stanie wegetatywnym, chorych na anencefalię oraz niemowląt z całkowitą niewydolnością jelit i „innymi nieuleczalnymi chorobami” – podaje „Nasz Dziennik” i podkreśla, że lekarze i bioetycy ostrzegają, iż może to być krok do legalizacji eutanazji.

Artykuł zamieszczony na stronach internetowych biuletynu AAP „Pediatrics” rekomenduje w niektórych sytuacjach zaprzestanie sztucznego odżywiania u małych pacjentów. Pediatrzy Douglas S. Diekema i Jeffrey R. Botkin twierdzą w swoim raporcie, że lekarze powinni mieć prawo doradzania rodzicom co do wyrażenia zgody na zaprzestanie karmienia dziecka.

„Istnieje szeroki konsensus mówiący o tym, że odmowa lub cofnięcie interwencji medycznych jest moralnie dopuszczalne, jeśli takie jest żądanie pacjenta lub też w przypadku pacjentów niemających możliwości podejmowania decyzji, kiedy interwencje nie przynoszą choremu korzyści albo też w przypadku, gdy powikłania związane z interwencjami przewyższają korzyści otrzymane na skutek leczenia” – argumentują pediatrzy z AAP.

Według APP, „moralnie dopuszczalne” jest zaprzestanie odżywiania w przypadku dzieci z:
• z ciężkimi wadami rozwojowymi układu nerwowego,
• z uszkodzeniami powstałymi jeszcze w fazie prenatalnej, takimi jak np. anencefalia (bezmózgowie),
• z minimalnym poziomem świadomości oraz w przypadku niemowląt z całkowitą niewydolnością jelit i „innymi nieuleczalnymi chorobami”.

Diagnoza powinna być potwierdzona przez neurologa lub innego specjalistę.

Tymczasem sami lekarze przyznają, że u dzieci w niektórych przypadkach bardzo trudno jest stwierdzić faktyczny stan zaawansowania choroby.

– W przypadku dziecka z bezmózgowiem pewne jest, że ono umrze. Jednak to, że ja wiem, iż ktoś mi umrze, powiedzmy w ciągu tygodnia czy miesiąca, wcale nie oznacza, że mam tę śmierć przyspieszyć – podkreśla ks. dr Piotr Kieniewicz z Katedry Teologii Życia Instytutu Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Więcej w „Naszym Dzienniku” http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20090912&typ=sw&id=sw22.txt

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH