Sposób na wykrycie bakterii powodującej wrzody Buruli

Wrzód Buruli to niebezpieczna choroba wywoływana przez bakterie Mycobacterium Ulcerans.

Choroba ta nie występuje w Polsce, ale w krajach azjatyckich, Ameryce Południowej oraz Australii stanowi trzecią pod względem zachorowań, obok gruźlicy i trądu, chorobę wywoływaną przez mykobakterie.

Infekcja Mycobacterium Ulcerans nie leczona lub zbyt późno rozpoznana, prowadzi do powstania martwicy tkanek, owrzodzenia, a w niektórych przypadkach nawet śmierci. Dotąd stosowane metody identyfikacji bakterii wywołującej tą chorobę opierały się między innymi na drogich analizach genetycznych wykorzystujących metodę PCR.

Dzięki badaniom naukowców z Uniwersytetu Harvard'a (USA) wykrycie obecności niebezpiecznych bakterii, a dokładniej produkowanej przez nie toksyny, jest nie tylko proste, ale i tanie.

Okazało się, iż mykolakton – toksynę wytwarzaną przez bakterie Mycobacterium Ulcerans – można w prostu sposób wykryć za pomocą nieco zmodyfikowanej, znanej od lat techniki analitycznej – chromatografii cienkowarstwowej, TLC.

Opracowana przez amerykańskich naukowców modyfikacja TLC polega na odpowiednim przygotowaniu podłoża z żelu krzemionkowego, które stosowane jest w cienkowarstwowej chromatografii.

Po naniesieniu na powierzchnię płytki TLC próbki zawierającej mykolakton i osuszeniu, żel krzemionkowy zanurzany jest w roztworze acetonowym kwasu boronowego (2-naphthylboronic acid). Następnie płytka suszona jest w temperaturze 100 stopni Celsjusza, przez około 10 sekund i poddawana standardowej analizie w świetle ultrafioletowym (UV) o długości fali 365 nm. Obecność toksyn ujawnia się w postaci żółtozielonej fluorescencji.

Dzięki zastosowaniu kwasu boronowego, który łączy się z cząsteczkami toksyny, wrażliwość metody znacząco wzrosła, przez co możliwe było wykrycie nawet 2 nanogramów toksyny bakterii Mycobacterium Ulcerans. Nanogram to miliardowa część kilograma.

Obecnie naukowcy pracują nad adaptacją nowo opracowanej techniki wykrywania mykolaktonu, tak by metoda ta mogła być używana jako narzędzie diagnostyczne w identyfikacji i leczeniu choroby wywołanej Mycobacterium Ulcerans.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH