Jak bumerang wraca sprawa metadonu

W Polsce leczenie jednego pacjenta w programie leczenia metadonem kosztuje dziennie średnio ok. 20-30 zł. Łączny koszt programów leczenia substytucyjnego zrealizowanych w ramach kontraktów z NFZ w 2007 r. wyniósł  8 911 325 zł.

Podawanie agonisty w odpowiednich dawkach zapobiega występowaniu objawów zespołu abstynencyjnego oraz redukuje skutki zdrowotne i społeczne związane z uzależnieniem. Przykładem opiatowego agonisty jest metadon. Innym lekiem stosowanym w leczeniu uzależnienia od opiatów jest buprenorfina

Bogusława Bukowska, zastępca dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii mówi, że w Polsce programem leczenia substytucyjnego z zastosowaniem metadonu jest objętych ok. 1200 pacjentów. Na realizację programu zgodę wyraża wojewoda.

– Każdy z tych pacjentów indywidualnie jest do niego kwalifikowany i indywidualnie jest ustalana dawka leku – wyjaśnia Bukowska. – Aby zostać zakwalifikowanym do programu, trzeba mieć ukończone co najmniej 18 lat i za sobą kilka nieudanych prób leczenia konwencjonalnego. Po badaniu, gdy lekarz stwierdzi, że pacjent rokuje nadzieję, zostaje objęty programem leczenia substytucyjnego.

Niektórzy leczący sie narkomani pozostają w programie po 5-6 lat. Codziennie w warunkach ambulatoryjnych (zgodę dla ambulatorium wydaje Sanepid) otrzymują swoją dawkę metadonu, podawanego doustnie pod kontrolą lekarza. Przechodzą też systematycznie badanie moczu na obecność innych opiatów niż metadon.

Bogusława Bukowska uważa, że w związku z tym, iż tolerancja na metadon nie wzrasta, ludzie głęboko uzależnieni, nękani licznymi chorobami, otrzymując ten środek mogą prowadzić bardziej normalne życie niż wówczas, gdy byli głównie zajęci zdobywaniem środków na zakup narkotyków.

To się opłaca
Obecnie większość krajów europejskich ma swoje odrębne programy leczenia substytucyjnego. Odsetek osób uzależnionych od opiatów i korzystających z tej formy leczenia różni się w zależności od kraju i regionu i wynosi od 20 do 80 proc., podczas gdy w Polsce – 4-5 proc.

– W liczbach bezwzględnych można podać, że leczeniem substytucyjnym objęto 80-90 tys. francuskich narkomanów, w przypadku których nie zdaje egzaminu leczenie tradycyjne drugs free; 70-80 tys. w realiach niemieckich i ok. 1,2 tys.  w polskich – wylicza Bogusława Bukowska. – To stanowczo za mało, jak na polskie potrzeby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH