Spór dotyczący ofiarowania narządu obcej osobie: prawo musi być precyzyjne Fot. Archiwum

Na początku kwietnia rozgorzał w mediach spór pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a transplantologami. Chodziło o zapis ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów i interpretację określenia "szczególne względy osobiste".

W wypowiedzi dla TVN wiceminister zdrowia Piotr Warczyński stwierdził, że - zgodnie z opinią prawników resortu zdrowia - w Polsce dozwolone jest bezinteresowne ofiarowanie swojego narządu obcej osobie.

- Sama decyzja, że chcę oddać komuś narząd do przeszczepu, oczywiście podwójny narząd, np. nerkę, wystarczy - mówił wiceminister, dodając, że zgodnie z prawem konieczne jest następnie uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Etycznej Rady Transplantacyjnej i przychylna decyzja sądu.

Dwie interpretacje
Prof. Lech Cierpka, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii, zaprzeczał twierdzeniu, że  wystarczy sama chęć oddania narządu. - Należy udokumentować sądownie więź emocjonalną lub inne ważne powody, dla których chcemy oddać narząd danej osobie - przekonywał.

Obie strony powoływały się w swoich wypowiedziach na ten sam zapis ustawy (rozdział 3, art. 12, pkt.1, 1. ) brzmiący następująco: "pobranie następuje na rzecz krewnego w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka oraz, z zastrzeżeniem art. 13, na rzecz innej osoby, jeżeli uzasadniają to szczególne względy osobiste".

Wiceminister przekonywał, że zapis o "szczególnych względach osobistych" pozwala na ofiarowanie swoich narządów innej osobie. Natomiast zdaniem transplantologów zapis ten znaczy coś zupełnie innego - przez "szczególne względy osobiste" należy rozumieć przyjaciół lub osoby żyjące w związku partnerskim czy konkubinacie.

Resort oficjalnie
Rynek Zdrowia poprosił o zajęcie oficjalnego stanowiska przez Ministerstwo Zdrowia.

- Stwierdzenie, iż wystarczy sama decyzja, aby zostać tzw. bezinteresownym dawcą, zawarte w wypowiedzi Piotra Warczyńskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia dla TVN24 - zostało użyte w kontekście podjęcia decyzji przez konkretną osobę o chęci ofiarowania drugiemu człowiekowi własnych komórek, tkanek lub narządów, spowodowanej szczególnymi względami osobistymi, co dopuszcza art. 12 ust. 1 pkt 1. ustawy - stwierdza Krzysztof Bąk, rzecznik resortu.

- Dopiero ta decyzja daje podstawę do podjęcia starań o sądową zgodę na bycie żywym dawcą dla biorcy nie będącego krewnym w linii prostej, rodzeństwem, osobą przysposobioną lub małżonkiem, na zasadach określonych w art. 13 ww. ustawy - dodaje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH