Społeczny Komitet ds. AIDS: zaledwie 9 proc. Polaków wykonało testy w kierunku HIV

Tylko 9 proc. Polaków przynajmniej raz w życiu wykonało test w kierunku HIV. Szacuje się, że około 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. W sobotę (1 grudnia) obchodzony będzie Światowy Dzień AIDS, który, jak co roku, jest okazją do przypomnienia o konieczności wykonywania testów.

Do Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na HIV, zgłasza się ponad 30 proc. mniej kobiet niż mężczyzn, dlatego Społeczny Komitet ds. AIDS zachęca do testowania szczególnie kobiety.

Choć testowanie w kierunku HIV jest istotne niezależnie od płci, zakażenie HIV w kontaktach seksualnych przenosi się znacznie łatwiej z mężczyzny na kobietę, niż odwrotnie (jest to spowodowane różną budową anatomiczną narządów płciowych). Obecnie główną drogą zakażeń w Polsce są właśnie ryzykowne kontakty seksualne.

W Polsce statystycznie trzy osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Według oficjalnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w Polsce żyje ponad 15 tys. osób zakażonych HIV, jednak szacuje się, że faktyczna liczba osób żyjących z HIV i AIDS to 30-35 tys. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które przyczynia się do przedłużenia życia i poprawy jego jakości.

- Przez 8-10 lat można żyć z HIV bez żadnych objawów wskazujących na zakażenie - podkreśla dr Dorota Rogowska-Szadkowska z punktu anonimowego i bezpłatnego testowania w kierunku HIV. Przypomina, że jedynym środkiem o sprawdzonej skuteczności w zapobieganiu zakażeniu HIV (a także infekcjom przenoszonym drogą płciową) są prezerwatywy, a jedyną metodą poznania swojego statusu serologicznego jest wykonanie testu w kierunku HIV.

Test na HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, które zatrudniają profesjonalnych doradców. Pełna lista placówek dostępna jest pod adresem www.projekttest.pl/test-na-hiv-w-polsce

W sobotę, w ramach Światowego Dnia AIDS, Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na koncert pod hasłem "Kobiety się testują", na którym wystąpią m.in.: Mika Urbaniak, Natalia Przybysz, Novika oraz Tatiana Okupnik. Fragmenty przedstawienia "Miss HIV", autorstwa Macieja Kowalewskiego odegrają Anna Mucha i Olga Frycz. Szczegóły imprezy można znaleźć na stronie www.projekttest.pl.

Społeczny Komitet ds. AIDS jest organizacją pozarządową działającą w Polsce i na świecie od blisko 20 lat. Misją stowarzyszenia jest informowanie, edukacja, poradnictwo i opieka w zakresie przeciwdziałania HIV/AIDS, a co za tym idzie - ograniczanie indywidualnych i społecznych skutków epidemii. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH