Specustawa dot. ŚDM: wojewoda odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne Fot. archiwum RZ (mat. pras. Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego)

Wojewoda małopolski będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży - stanowi projekt specustawy. O bezpieczeństwo uczestników będą dbać m.in. zespoły wyjazdowe, lotnicze zespoły ratunkowe, patrole piesze i ruchome, namioty szpitalne.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty papieża Franciszka w Polsce i Światowych Dni Młodzieży przygotowało Rządowe Centrum Legislacji; w czwartek (25 lutego) ma się nim zająć Komitet Stały Rady Ministrów.

Trzeci rozdział specustawy dotyczy zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży. Zadania te (w okresie od 25 lipca do 2 sierpnia) nałożono na wojewodę małopolskiego; za wyjątkiem zadań związanych z zakupem czy wypożyczeniem sprzętu medycznego, środków łączności, transportu, zakwaterowaniem i wyżywieniem dodatkowych osób, które będą udzielać pomocy medycznej podczas ŚDM. Te zadanie pozostawiono w gestii ministra zdrowia.

Zgodnie z projektem wojewoda musi przygotować plan zabezpieczenia medycznego ŚDM z charakterystyką potencjalnych zagrożeń życia lub zdrowia i analizą ryzyka ich wystąpienia oraz opis, w jaki sposób będą udzielane świadczeń opieki zdrowotnej dla osób uczestniczących w ŚDM.

W planie ma znajdować się wykaz podmiotów, z którymi wojewoda podpisze umowy na "gotowość udzielania zwiększonej liczby świadczeń". Są to m.in. izby przyjęć i szpitalne zespoły ratunkowe, placówki POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), szpitale. Do tego wskazać ma liczbę lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, które będą wykonywały zadania podczas ŚDM oraz przedłożyć wykaz zespołów wyjazdowych z lekarzem i bez, patroli pieszych, ruchomych, stałych punktów pomocy medycznej, namiotów szpitalnych. W planie mają się znaleźć informacje o ich lokalizacji, stanie wyposażenia i obszarze działania.

W projekcie jest mowa o tym, że wojewoda może wyznaczyć jednostkę, która będzie koordynatorem działań z zakresu ochrony zdrowia podczas ŚDM. Oprócz tego musi powołać sztab, który będzie się tymi sprawami zajmował.

Projekt precyzuje, czym jest "gotowość udzielania zwiększonej liczby świadczeń". Chodzi o zapewnienie przez podmiot wykonujący działalność leczniczą zwiększonej liczby personelu medycznego, większej liczby leków, środków, sprzętu i aparatury medycznej. Podkreślono, że wykonywanie tych zadań nie może naruszać podstawowej, świadczonej na co dzień działalności.

Projekt określa wymagania dotyczące poszczególnych elementów zabezpieczenia medycznego. Zapisano w nim, że zespół wyjazdowy z lekarzem i zespół wyjazdowy bez lekarza będzie odpowiadał analogicznym wymaganiom dla zespołów ratownictwa medycznego - podstawowych i specjalistycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH