Specjalista: choroby nerek u dzieci często nie dają objawów

Poważne choroby nerek u dzieci często przebiegają bez charakterystycznych objawów, dlatego czasami wykrywa się je nawet w stadium schyłkowej niewydolności nerek, gdy konieczny jest przeszczep lub dializoterapia - twierdzą nefrolodzy dziecięcy.

- Z tego powodu bardzo ważne jest regularne - co najmniej raz w roku - wykonywanie badań ogólnych moczu, badania krwi z uwzględnieniem poziomu kreatyniny i mocznika oraz mierzenia ciśnienia tętniczego u dzieci i nastolatków - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dr hab. Aleksandra Żurowska z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak przyznaje - dzieląc się swoimi doświadczeniami - dziennikarka, aktorka i modelka Ewa Pacuła, rozszerzone badanie krwi uratowało życie jej córce, u której w wieku 12 lat wykryto skrajną niewydolność nerek wymagającą leczenia nerkozastępczego (tj. dializoterapii lub przeszczepu nerki). Dziewczynka, oprócz tego, że więcej piła i w nocy wstawała często do łazienki, nie miała żadnych objawów choroby.

Według doc. Żurowskiej, za schyłkową niewydolność nerek u dzieci w ok. 60 proc. przypadków odpowiadają choroby wrodzone i uwarunkowane genetycznie, a w 40 proc. - schorzenia nabyte, np. kłębuszkowe zapalenie nerek. Jak podkreśliła nefrolog, w ostatnich 10 latach wykrywalność wrodzonych chorób nerek u dzieci wzrosła dramatycznie, bo położnicy i ginekolodzy zaczęli wykonywać rutynowo badania USG u ciężarnych.

- Dawniej, aby zdiagnozować wrodzoną chorobę nerek trzeba było czekać na wystąpienie objawów. Problem w tym, że choroby te są "nieme" i można długo nie zorientować się, że dziecku coś dolega - tłumaczyła doc. Żurowska. Dzięki USG, dzieci mogą mieć rozpoznaną chorobę już w fazie bezobjawowej.

We wczesnym wykrywaniu chorób nerek u dzieci starszych, jak również nabytych chorób nerek, podstawową rolę odgrywają: badanie ogólne moczu oraz morfologia krwi poszerzona o badanie poziomu kreatyniny i mocznika (tj. produktów metabolizmu). Bardzo pomocnym w diagnostyce chorób nerek u dzieci są też regularne pomiary ciśnienia tętniczego. Schorzenia te są bowiem w ok. 80 proc. przypadków odpowiedzialne za nadciśnienie tętnicze u dzieci do 12. roku życia.

Chorobie nerek mogą też towarzyszyć: niskorosłość, dlatego ważne jest, by rodzice oceniali fizyczny rozwój dziecka na podstawie tzw. siatek centylowych; niedokrwistość, którą można wykryć w morfologii krwi; zaburzenia w oddawaniu moczu (mikcji), np. dziecko nagle zaczyna wstawać w nocy, by oddać mocz albo zaczyna moczyć się w nocy lub w ciągu dnia.

Doc. Aleksandra Żurowska przypomniała, że nerkę można przeszczepić dziecku, które waży co najmniej 8-9 kg. Dializoterapię można wykonywać już noworodkom. U dzieci standardowo stosuje się dializę otrzewnową (taką, w której do oczyszczania krwi z toksyn i produktów przemiany materii wykorzystuje się otrzewną jako błonę dializacyjną), bo do prowadzenia hemodializy (dializy z wykorzystaniem sztucznej błony) pacjent musi mieć odpowiednią średnicę naczyń krwionośnych.

Według Ewy Pacuły, przeszczep nerki znacznie poprawił jakość życia jej córki. - Wcześniej Nika musiała, co drugi dzień jechać do szpitala na dializę, na której spędzała po 5 godzin. Dzisiaj zgłasza się na badania kontrolne raz na kilka miesięcy - powiedziała Pacuła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH