Specjaliści: zmieniają się wskazania do transplantacji wątroby FOT. Phalinn Ooi/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

W Polsce z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na przeszczepianie wątroby. Zmieniają się też wskazania do tego typu operacji - podkreślali transplantolodzy podczas piątkowego (21 lipca) śniadania prasowego w Warszawie.

Okazją do spotkania ekspertów z dziennikarzami była konferencji pt: "Wyzwania współczesnej transplantacji wątroby", która odbywała się w Warszawie z okazji 50. rocznicy pierwszego udanego przeszczepienia tego narządu.

Na konferencji obecni byli również pionierzy transplantacji wątroby w Europie: prof. Marten Slooff z Groningen w Holandii oraz prof. Elwyn Elias z Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Minęło już pół wieku
Historia klinicznych transplantacji wątroby rozpoczyna się 1 marca 1963 roku, kiedy zespół kierowany przez prof. Thomasa E. Starzla w Szpitalu Uniwersyteckim w Denver w USA po raz pierwszy wykonał przeszczep u dziecka z niedrożnością dróg żółciowych. Niestety, próba ta zakończyła się niepowodzeniem. Kolejnych siedem również.

Eksperci przypomnieli, że do pierwszej udanej transplantacji wątroby doszło 23 lipca 1967 r. Przeszczepienia tego narządu dokonał również prof. Starzl. Pacjent z przeszczepioną wątrobą przeżył ponad rok.

Po tym wydarzeniu prof. Starzl został okrzyknięty "ojcem współczesnej transplantologii", a od daty 23 lipca liczy się historię tej dziedziny medycznej. Od tego momentu metodę leczenia przeszczepem zaczęły stosować inne kliniki na świecie.

W poprawie wyników, a więc okresu przeżycia po zabiegu pomógł szybki rozwój leków immunosupresyjnych (zwłaszcza Cyklosporyny), które zmniejszają ryzyko odrzutu obcego organu. Niestety, prof. Starzl nie doczekał okrągłego 50. jubileuszu, zmarł bowiem 4 marca 2017 r. w Pittsburghu.

W Polsce, pierwszym chirurgiem, który podjął się próby przeszczepienia wątroby u osoby dorosłej był w 1987 prof. Stanisław Zieliński z Kliniki AM w Szczecinie. Niestety, trzy pierwsze przeżycia nie były długie, ale dzięki tym operacjom ukształtował się szczeciński zespół transplantologów oraz otworzyły się nowe horyzonty i sposób myślenia o tej metodzie leczenia w naszym kraju.

W niecałe osiem lat później, w 1995 r., w warszawskiej Klinice AM pod kierunkiem prof. Andrzeja Karwowskiego dokonana została w pełni udana operacja.

Pracy dla transplantologów nie zabraknie
Jak wyjaśnił obecny na konferencji prof. Maciej Wójcicki z Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zapotrzebowanie na przeszczepy wątroby jest ogromne, i z roku na rok rośnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH