
Bardzo ciężka i nagła reakcja alergiczna - wstrząs anafilaktyczny - stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Alergicy, którzy doświadczyli już niepokojących objawów, powinni zawsze mieć przy sobie adrenalinę, by w razie potrzeby ją sobie zaaplikować.
Na konieczność zwiększania świadomości w tym zakresie zwrócił uwagę pełniący obowiązki przewodniczącego Sekcji Resuscytacji i Medycyny Stanów Nagłych Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr Wojciech A. Rychlik z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. O różnych aspektach ratowania ludzkiego życia i zdrowia będą mówić specjaliści z całej Polski podczas konferencji "Resuscytacja.plus od a do z". Konferencja odbędzie się 9-10 czerwca w Katowicach.
Wstrząs anafilaktyczny jest jedną z wielu możliwych przyczyn potrzeby stosowania resuscytacji. Uczestnicy konferencji omówią też zagadnienia szybko rozwijającej się sepsy - w tym u dzieci, a także pomocy pacjentom w stanie głębokiego wychłodzenia. Zaplanowano również liczne warsztaty praktyczne.
Zdaniem dr. Rychlika, który jest też kierownikiem naukowym konferencji, w ostatnich latach znacznie zwiększyła się wiedza na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. W miejscach publicznych jest też coraz więcej przydatnych podczas takich działań automatycznych defibrylatorów (AED), a jednak wciąż wiele jest do zrobienia.
- To nie jest konferencja dla jednej grupy zawodowej, ale multidyscyplinarna, zajmująca się różnymi stanami zagrożenia życia. W tym roku jednym z tematów są reakcje anafilaktyczne i alergie. Oprócz lekarzy różnych specjalności liczymy na obecność ratowników medycznych i pielęgniarek. Nie wszyscy pracownicy służby zdrowia mają na co dzień do czynienia ze stanami zagrożenia życia, dlatego warto sobie przypomnieć obowiązujące zasady i poznać najnowsze metody leczenia - powiedział PAP dr Rychlik.
Jak przypomniał, anafilaksją zagrożony jest każdy, choć szczególnie - alergicy uczuleni na pokarmy (najczęściej to orzechy, owoce morza, ryby, niektóre owoce, mleko, jajka) oraz jad owadów błonkoskrzydłych, a ze środków medycznych: na leki, środki kontrastowe używane w radiologii i lateks, który jest m.in. w rękawiczkach.
- Z własnej praktyki pamiętam przypadek chłopaka, którego rodzice zabrali na uroczystą kolację z okazji 18. urodzin do tajskiej restauracji. Wkrótce po powrocie do domu zaczął się dusić, na szczęście w porę otrzymał pomoc. Inna pacjentka godzinę po znieczuleniu do drobnego zabiegu stomatologicznego zasłabła prowadząc samochód, na szczęście przed omdleniem zdążyła się zatrzymać, ocknęła się już na izbie przyjęć - relacjonował dr Rychlik.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 12:34 Cieszyn: szpital wydał na lądowisko dla helikopterów LPR ponad 7 mln zł
- 12:18 Jest projekt rozporządzenia ws. połączenia NIZP-PZH i Instytutu Żywności i Żywienia
- 12:02 Lublin: neurolodzy z SPSK nr 4 testują lek na miastenię, do sukcesu potrzebują pieniędzy
- 11:41 Projekt MZ ws. nauczycielskich urlopów dla poratowania zdrowia
- 11:21 Badania: poziomy białek w krwi pokazują jak szybko się starzejemy
- 11:00 Ciechanów: dług szpitala sięga niemal 100 mln zł
- 10:39 Radzyń Podlaski: szpital otworzył pracownię rezonansu magnetycznego
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 4 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 5 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 6 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 7 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych