Specjaliści: udarowi można zapobiec m. in. skuteczniej lecząc nadciśnienie

Udary mózgu zajmują trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i są głównym powodem niesprawności osób po 40. roku życia. Rocznie rejestruje się w Polsce 60-70 tys. udarów. 30 proc. z nich prowadzi do zgonu w ciągu pierwszego roku - mówili uczestniczy konferencji "Zapobieganie udarom - prolog".

Po pół roku od wystąpienia udaru niedowład połowiczy występuje u połowy pacjentów. Wśród osób, które przeżyły udar ok. 70 proc. pozostaje niepełnosprawnymi.

W poniedziałek (29 października) obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jak informuje stowarzysznie "Udarowcy - liczy się wsparcie" (www.udarowcy.com.pl), jeśli podejrzewamy u kogoś udar, wystarczy poprosić, aby się uśmiechnął, powiedział proste zdanie i uniósł ramiona.

Udar nie pozwala się uśmiechnąć - po stronie porażonej opada kącik ust. Mówienie najprostszych zdań jest utrudnione, a unoszenie ramion niemożliwe lub możliwe w ograniczonym zakresie. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie.

Im wcześniej chory trafi na oddział udarowy (jest ich ok. 150), tym lepiej. Jak mówiła prof. Anna Członkowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, każde stracone 20 minut znacząco zmniejsza szanse na powrót pacjenta do pełnej sprawności. Badania obrazowe ułatwiają lokalizację udaru, natomiast podanie leków fibrynolitycznych ogranicza rozmiar zniszczeń (trzeba je podać nie później niż 4,5 godziny od wystąpienia udaru).

Z powodu opóźnień oraz licznych przeciwskazań metodę można zastosować tylko u kilku procent pacjentów. Udar, jak wyjaśniała prof. Członkowska, w 80 proc. przypadków wynika z niedokrwienia części mózgu, w 15 proc. - z krwotoku na skutek pęknięcia tętnicy w mózgu, a w 5 proc. przypadków chodzi o krwotok podpajęczynówkowy.  

Maciej Krawczyk reprezentujący Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz AWF zwrócił uwagę, że dzięki prowadzonej już w pierwszej dobie po udarze rehabilitacji można zmniejszyć wczesną śmiertelność, zapobiec powikłaniom związanym z unieruchomieniem, zmniejszyć deficyty i przywrócić pacjenta jego środowisku. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie, co kilka godzin - co stwarza problemy z finansowaniem. Najnowsza tendencja to stosowanie robotów rehabilitacyjnych, dające bardzo dobre wyniki (w Polsce takich robotów jest już 10).

Jak zaznaczali eksperci, udarowi można zapobiec skuteczniej lecząc nadciśnienie, miażdżycę tętnic oraz migotanie przedsionków. Najbardziej zagrożone są osoby starsze (po 65. roku życia), z ciśnieniem tętniczym powyżej 140 na 90 albo nieznanym, z migotaniem przedsionków, palące, z cholesterolem powyżej 249, cukrzycą, nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia, zwłaszcza, jeśli udary zdarzały się już w ich rodzinie.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH