Specjaliści: potrzebny system opieki nad pacjentami po operacji bariatrycznej Dobrym krokiem w kierunku walki z otyłością jest zapowiadane wpisanie operacji bariatrycznych do katalogu NFZ w 2017 r. Fot. archiwum

- Potrzebny jest system opieki nad pacjentami walczącymi z otyłością, którzy przeszli operację bariatryczną - ocenia prof. Andrzej Budzyński ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie wykonywane są ok. 3 takie operacje tygodniowo.

W poniedziałek (5 września) w Krakowie rozpoczął się Tydzień walki z otyłością. W ramach kampanii każdy zainteresowany problemem otyłości może zasięgnąć porad dzwoniąc po nr. telefonu: 780 022 204. Organizatorzy Tygodnia będą też prowadzić prelekcje w szkołach, mające na celu zwiększenie świadomości na temat otyłości.

Zdaniem specjalistów problem otyłości rośnie, zaś najskuteczniejszą metodą leczenia tej choroby jest operacja bariatryczna.

- Obserwujemy stały wzrost zainteresowania tego typu operacjami, co nie powinno dziwić, gdy uświadomimy sobie, że dają one aż 80 proc. szans na skuteczną i przede wszystkim trwałą utratę wagi oraz powrót do normalnego funkcjonowania. Dla porównania - bez niej szanse te wynoszą ok. kilka proc. - powiedział prof. Andrzej Budzyński, kierownik Oddziału Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie Tygodnia zaznaczył również, że w Polsce potrzebny jest system opieki nad pacjentami, którzy przeszli operację bariatryczną.

- Osoby po operacji wymagają wieloletniej, wręcz dożywotniej opieki ze strony dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty, rehabilitanta. Na razie nie ma takich narzędzi i te narzędzia muszą zostać stworzone - zaznaczył.

System refundowanej pomocy osobom po operacjach bariatrycznych chciałoby wypracować Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO, działające przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

- Chcemy dążyć do kompleksowości. Pomoc bariatryczna to niszowy temat w Polsce. Będziemy dążyli do tego, by pacjenci mieli wsparcie dietetyka, psychologa, by dzięki temu wspomóc efekt operacji - powiedziała prezes stowarzyszenia Katarzyna Partyka, która 3,5 roku temu sama przeszła operację bariatryczną i straciła 67 kg.

Zdaniem prof. Budzyńskiego, dobrym krokiem w kierunku walki z otyłością jest wpisanie w przyszłym roku operacji bariatrycznych do katalogu NFZ. - To oznacza, że w NFZ rośnie świadomość, że otyłość jest narastającym problemem i wymaga leczenia - powiedział specjalista i wyjaśnił, że jak dotąd operacje bariatryczne były rozliczane jako inne operacje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH