Specjaliści: po wszczepieniu endoprotezy konieczna jest rehabilitacja Po wszczepieniu endoprotezy konieczna jest rehabilitacja; FOT. Materiały prasowe

Szacuje się, że w Polsce przeprowadza się 40-50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez biodrowych i kolanowych rocznie. Niestety, wielu pacjentów po operacji nie kontynuuje leczenia w formie rehabilitacji.

Tymczasem chirurgiczne wszczepienie endoprotezy wymaga natychmiastowego wdrożenia programu usprawniającego - przypominają specjaliści.

Działania jakie powinny być podjęte po operacji zależą od rodzaju użytego implantu, a także wieku pacjenta, wydolności organizmu oraz schorzenia, stanowiącego przyczynę operacji. Istotne znaczenie ma systematyczne wdrażanie ćwiczeń oddechowych, przeciwzakrzepowych i gimnastyki.

Ważne jest, aby jak najszybciej uzyskać odpowiedni zakres ruchu i utrzymać go za pomocą rehabilitacji. Jednocześnie należy pamiętać, że na tym etapie, tuż po wszczepieniu endoprotezy, pewnych ruchów pacjent nie powinien wykonywać. Są to na przykład krzyżowanie nóg, pochylanie się do przodu w trakcie siedzenia, gwałtowne skręty biodra.

Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności pozwalającej na powrót do pełni zdrowia. Ograniczenia ruchomości i siły mięśniowej, dysbalans mięśniowy oraz osłabienie sensomotoryki powodują nieprawidłowości w pracy endoprotezy.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, najlepiej, aby tuż po wypisaniu z oddziału zabiegowego pacjent udał się na rehabilitację stacjonarną. Rehabilitacja ambulatoryjna, ze względu na długotrwałość i uciążliwość w dojazdach, jest rozwiązaniem dopuszczalnym, ale często niewygodnym i narażającym rekonwalescenta na kontuzje.

W przypadku rehabilitacji po zabiegu wszczepienia endoprotezy, ważne jest aby jej plan został dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta.

- Podjęcie rehabilitacji po wszczepieniu endoprotez biodrowych i kolanowych jest zawsze zależne od wskazań lekarskich i w większości przypadków nie ma żadnych przeciwwskazań do szybkiego podjęcia tego typu działań - mówi Barbara Mazur, lekarz neurolog i dyrektor Centrum Terapii Narządów Ruchu Biały Dom Zakład Przyrodoleczniczy w Konstancinie-Jeziornie.

- Efektem będzie szybka poprawa kondycji ruchowej i duża szansa na powrót do pełnej sprawności, choć jest to zależne również od stanu pacjenta sprzed zabiegiem - dodaje.

Barbara Mazur podkreśla, że warto zadbać o rehabilitację, ponieważ jej zaniechanie może mieć bezpośredni wpływ na odzyskanie sprawności ruchowej, a także być przyczyną wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej.

- Wprowadzenie na odpowiednim etapie kinezyterapii i fizykoterapii jest kluczowym elementem leczenia po tego typu zabiegach. Sprawność ruchową poprawiają zajęcia z gimnastyki indywidualnej dla poszczególnych jednostek chorobowych, gimnastyka grupowa oraz ćwiczenia w systemie bloczkowo-ciężarkowym - wymienia specjalistka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH