Specjaliści: pacjenci z chorobą Parkinsona wymagają kompleksowej opieki

Pacjenci z chorobą Parkinsona nie mają w Polsce zapewnionej właściwej opieki oraz dostępu do leczenia odpowiedniego do ich stanu - stwierdzają neurolodzy w dokumencie, który powstał po posiedzeniu Komisji Zdrowia Senatu RP na temat tej grupy chorych.

Przedstawiciele środowiska neurologicznego oraz pacjentów i ich opiekunów uważają za konieczne stworzenie odpowiednich rozwiązań prawnych i organizacyjnych zapewniających lepszą diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobą Parkinsona.

Postulują, aby wzorem innych krajów tworzyć specjalistyczne ośrodki zapewniające kompleksową opiekę, począwszy od diagnostyki po leczenie chorych w zaawansowanym stadium choroby. W ośrodkach tych powinna być prowadzona kwalifikacja chorych do głębokiej stymulacji mózgu i terapii infuzyjnych.

W dokumencie stwierdza się, że niezwykle ważne jest również zapewnienie chorym odpowiedniej rehabilitacji i stworzenie dostępu do terapii farmakologicznej dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona.

Brak możliwości zapewnienia efektywnej terapii prowadzi do szybszego pogarszania się stanu zdrowia chorych, pogłębienia niesprawności ruchowej i przedwczesnej izolacji. Należy zatem wprowadzić, w ramach obowiązującego systemu, procedury lepiej odpowiadające potrzebom pacjentów z chorobą Parkinsona.

Optymalnym rozwiązaniem - wzorem innych krajów - byłyby jednodniowe hospitalizacje pozwalające właściwie ocenić stan pacjenta i wykonać niezbędne badania diagnostyczne - czytamy w dokumencie podpisanym przez prof. Andrzeja Boguckiego, kierownika Kliniki Chorób Układu Pozapiramidowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczącego Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Dokument został przekazany senatorowi Rafałowi Muchackiemu, przewodniczącemu Komisji Zdrowia Senatu RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH